weby pro nejsevernější čechy

Kaple Svatých schodů v kostele svatého Josefa v Krásné u Pěnčína

Článek je součástí seriálu Svaté schody

V kostele svatého Josefa v Krásné u Pěnčína se nacházejí jedny z mála dosud užívaných Svatých schodů.

Seznam kopií tohoto zvláštního artefaktu na našem území není zrovna početný, navíc leckteré z nich ztratily svůj původní účel. Máme tu výhodu, že v našem okolí obdobně jako u křížových cest máme hned několik příkladů (něco Praha a Morava).

Opakování matka moudrosti – neznalým znovu vysvětlení, co to vlastně ty Svaté schody jsou:

Takováto schodiště jsou vzácnými památkami – jsou kopií původních mramorových schodů o 28 stupních, po kterých dle legend kráčel v Jeruzalémě Ježíš Kristus k Pilátu Pontskému. Originál  byl během křížových výprav převezen do Evropy. Dnes je uctíván v Bazilice sv. Jana v Lateráně (San Giovanni in Laterno) v Římě. Dle tohoto vzoru byly pak stavěny kopie. Podmínkou však bylo, že každý schod musel ukrývat ostatky svatých, či jinou významnou relikvii, jejichž pravost musel potvrdit papež. 

No a teď zpět k seznamu – Praha, Olomouc, Brno, Krupka, Rumburk, Potštejn, Česká Lípa. A najednou Krásná, v podstatě díra s cca 170 stálými obyvateli. Jak již řečeno u ostatních staveb, za všechno může Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, z jehož peněz vznikla stavba (původně kaple, později kostel), v níž se od počátku počítalo s instalací Svatých schodů…

Wiki:

V kapli dal postavit roku 1761 tzv. Svaté schody, v jejichž 28 stupních byly uloženy relikvie osmi svatých, což dosvědčuje zdejší autentika, datovaná v Římě. Papež Klement XIII. udělil 11. října 1750 zdejším poutníkům plnomocné odpustky. Každoročně se pak přicházelo velké množství poutníků, nejvíce pak 19. března na svátek svatého Josefa. Pouť v Krásné (zvaná šumburská pouť) byla vždy velmi slavná.

Oficiální web:

Půdorys kostela je velmi neobvyklý – do tvaru kříže. Na východní stranu od hlavního oltáře směřují Svaté schody (příchod k Pilátovu domu v Jerusalémě). Tento unikát najdeme pouze v pěti kostelích v celé České republice. Pod těmito schody jsou uložené ostatky svatých přivezených z Říma v roce 1762 a věřící mají možnost jednou ročně po schodech vystoupat.

Magisterská diplomová práce Bc. Terezy Říhové zdejší schody zmiňuje v souhrnné kapitole:

Dále se mi podařilo Svaté schody dohledat v Krásné. Kostel sv. Josefa byl postaven mezi lety 1756–1760, jeho patronem a mecenášem kostela byl místní doktor, léčitel a osvícenec Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783), který spolu se svým synem Filipem Jakubem, knězem, vynakládali velké úsilí a péči o místní farnost. Svaté schody byly v kostele postaveny v roce 1761 a papež Kliment XIII. je obdařil plnomocnými odpustky. Nejedná se o typickou podobu schodiště, ale to je pravděpodobně determinováno malým prostorem v kostele. Schodiště má pouze dvě části, širší kultovní a vpravo od něj, oddělenou nízkým zábradlím, užší pro scházení dolů. V každém z dvaceti osmi stupňů jsou uloženy ostatky osmi svatých. Druhý, jedenáctý a osmadvacátý schod obsahují vždy třináct různých ostatků. Všechny pocházejí z Říma a byly uznány za pravé. Jejich vložení do schodů páterem Wiesnerem roku 1762 způsobilo příliv poutníků z blízkého i dalekého okolí. V této době nechal doktor Kittel vytisknout v příbramské tiskárně Františka Hochenbergera německý spis Jakubův žebřík neboli Příručka, jak se dostat ze země do nebe. Knížka obsahuje 28 modliteb, které se musí na každém schodu odříkat. Součástí Svatých schodů byly dřevěné plastiky sv. Veroniky, sv. Jana Evangelisty, sv. Máří Magdaleny a Ježíše Krista pocházející z konce 18. století, ale byly v minulých letech odcizeny společně s novějšími sochami, které byly součástí oltářů. Nechybí zde ani tematika očistce, která je ztvárněna v nice nad schodištěm dřevěnou plastikou duší v plamenech s typickými gesty modlitby a spínání rukou, otevřenými ústy a očima obrácenýma vzhůru.

To nejdůležitější probíhá v posledních letech – areál prochází postupnou obnovou. Mnoho peněz a úsilí se věnovalo kostelu a aktuálně i samotným Svatým schodům.

Rádio Impuls:

19. května 2024 – Zoufale opravit potřebuje jedinečná památka v obci Krásná nedaleko Pěnčína na Jablonecku. Se záchranou takzvaných Svatých schodů v kostele svatého Josefa, který vyhledávají poutníci, má pomoci vyhlášená sbírka.

Svaté schody, které mají celkem osmadvacet stupňů, ukrývají relikvie osmi svatých. Podobných schodišť je v Česku pouze deset, jenže ty v obci Krásná potřebují nutně opravu, protože jejich stav, vzhledem k jejich vzácnosti, je alarmující.

„Jedná se o významnou památku našeho kraje, jejíž obnovu dlouhodobě podporujeme z dotačního programu. Individuální dotace na restaurování unikátní kaple se svatými schody posune rekonstrukci výrazně dopředu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Částka, která je potřebná na opravu Svatých schodů, je vyčíslená na jeden milion korun.

Liberecký kraj se rozhodl přispět polovinou částky. Není to však v pořadí první investice, kterou kraj přispěl na opravu kostela v Krásné. Investuje se tu už od roku 2013 prostřednictvím dotačního programu na záchranu a obnovu památek. Proinvestovaná částka se už vyšplhala na 1 315 000 korun.

„Liberecký kraj obnovy významných památek dlouhodobě a systematicky podporuje. Jsem rád, že v poslední době se stále častěji na renovacích a rekonstrukcích podílí i osvícení soukromí investoři, kteří postupují při restaurátorských pracích kupředu v úzké spolupráci s památkáři,“ řekl hejtman Martin Půta.

Současné pískovcové Svaté schody jsou kopií mramorových schodů. Podle legendy po podobných v Jeruzalémě stoupal k Pilátu Pontskému samotný Ježíš Kristus. Ve 28 stupních jsou uloženy relikvie osmi svatých, které sem byly přivezeny z Říma v roce 1762. Otcem myšlenky obnovy kostela sv. Josefa je Kittelovo muzeum pod vedením Richarda Hübela a faráře Jana Juchy.

„Velice si cením úsilí Libereckého kraje i ostatních subjektů o obnovu našeho kostela. Kaple se Svatými schody si důstojnou renovaci opravdu zaslouží,“ zmínil farář Jucha. Opravou schodiště však práce na kostele nekončí.

„V plánu je rovněž rekonstrukce malířské výzdoby kaple včetně iluzivního oltáře. Odborníci provedou iluzivní mramorování soklové části kaple a oblasti schodiště, opraví dřevěné prvky na schodišti a dojde také na obnovu omítky a vymalování niky mezi oblouky. Tyto práce navážou na odborné zásahy z let 2015 až 2020, během nichž byly restaurovány stěny a strop lodi a presbytáře,“ uvedl Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje.

Český rozhlas:

22. květen 2024 – V Krásné na Jablonecku mají hned několik unikátů; historický Burk, obrovský dům, který si tam v 18. století nechal postavit legendami opředený doktor Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, a také kostel sv. Josefa se Svatými schody, taktéž Kittelovo dílo. A zatímco Kittelův dům je už opravený, Svaté schody na záchranu čekají.

Jen několik kostelů v České republice se může pyšnit Svatými schody. Jedním z nich je kostel sv. Josefa v Krásné na Jablonecku, který nechal u svého areálu zvaného Burk postavit doktor Kittel.

Původní pískovcové schody z roku 1762 jsou ve velmi špatném stavu a rekonstrukci potřebuje i kaple, kam stoupají. Práce jsou vyčísleny na milion korun a právě kvůli tomu Jan Vokurka spustil sbírku „Zachraňme Svaté schody“.

„Strávil jsem Štědrý večer s panem farářem, kterého jsem vozil po mších v okolí. A když jsme byli v kostele na Krásné, tak jsem mu slíbil, že ten milion korun na to seženu. A když to neseženu, že to zaplatím ze svého. Takže teď usilovně pracuju a snažím se zburcovat veřejnost, abychom ty peníze na to vybrali,“ prozrazuje Jan Vokurka, jak ho napadlo pustit se do shánění peněz.

Zvláštností Svatých schodu není jen to, že jsou v nich i ostatky svatých. „Chodí se po nich v kleče. Je to symbolika událostí před dvěma tisíci let v Jeruzalémě, kdy Ježíš Kristus stoupal po schodech do paláce Piláta Ponského,“ vysvětluje Jan Vokurka.

Schodů je v kostele v Krásné 28, milion korun tak vypadá jako poměrně vysoká částka. „Je to hodně, ale nejsou to jen schody. Ony jsou v kostele sv. Josefa na Krásné součástí niky. Ten milion se použije nejen na rekonstrukci schodů, ale i rekonstrukci oltáře nad schody, veškeré výzdoby, maleb, které jsou v okolí schodů i té niky,“ doplňuje.

Vedle části schodů, po které se stoupá po kolenou, je i část, kde se dá vystoupat „normálně“. Nahoře je vidět, že už se tam dělal nějaký průzkum, při kterém se zjistilo, že pod současným bílým nátěrem jsou původní malby.

„Odkryly se tady původní malby, které by se měly vrátit do kaple nad schody, včetně úpravy celého prostoru,“ říká Richard Hübel, ředitel Kittelova muzea v Krásné.

„Moc se na to těšíme, protože u nás je minimálně jednou ročně možné po těch schodech vystoupat. Je to vždycky v polovině září na svátek Povýšení svatého Kříže, kdy v rámci pobožnosti Svatých schodů je možné absolvovat cestu po kolenou,“ dodává.

Na záchranu Svatých schodů lze přispět na transparentní účet 266393841/0600 nebo do některé z pokladniček, třeba v kostele či v Kittelově domě v Krásné na Jablonecku. Schody by měly být do poloviny září 2024 opravené.

Novinky:

10. 10. 2024.  – Svaté schody v kostele sv. Josefa v Krásné na Jablonecku jsou jedněmi z deseti svého druhu v České republice. Jsou replikou původních mramorových schodů v Římě, po kterých kráčel Ježíš Kristus k Pilátovi a které tam byly přeneseny z Jeruzaléma. Pod každým z osmadvaceti schodů v Krásné jsou uloženy ostatky svatých. V těchto dnech vrcholí obnova schodů i jejich kaple.

Na konci října svaté schody poprvé uvidí veřejnost v podobě, jak byly postaveny v roce 1762. Do obnovy kaple a svatých schodů v kostele na Krásné se restauratéři pustili především díky podpoře veřejnosti. Lidé totiž darovali na jejich obnovu potřebné množství peněz.

Iniciátorem sbírky byl Jan Vokurka, který už několikrát na obnovu zdejšího Kittelova areálu přispěl a sbírku odstartoval letos 1. května na Svatojosefské pouti v Krásné.

„Když jsem minulé Vánoce vozil pana faráře Juchu po všech jeho kostelích, zavítali jsme i do kostela na Krásné a koukali na schody, které byly ve špatném stavu. A tak jsem na Štědrý den panu faráři slíbil, že potřebné peníze na opravu seženu,“ popsal Vokurka, který do sbírky vložil prvních sto tisíc korun.

„Pak se přidali další lidé. Někdo dal padesát korun, někdo sto, někdo tisíc korun, ale jsou i vyšší příspěvky, deset nebo třicet tisíc korun. Přijeli i pánové z Německa, kteří zde mají kořeny, a přispěli více než tisíci eur (přes 25 000 korun – pozn. red.). Ale ještě nejsme na konci potřebné částky. Doufám, že to všechno dobře dopadne,“ přiblížil administrátor římskokatolické farnosti na Krásné Jan Jucha.

Podle něj se vybralo asi 400 tisíc a sto tisíc je ještě potřeba. „Obnova vyjde zhruba na jeden milion korun. Polovinu vybírají lidé, půl milionu získala farnost z individuálních dotací Libereckého kraje,“ vysvětlil Jucha.

Obnova kaple svatých schodů začala nejprve průzkumem, který odhalil její původní podobu. Restaurátorům se přitom povedlo odkrýt malovaný oltář na zdi a ornamenty na stropě, které už jsou nyní obnovené. Strop bylo nutné také zpevnit, protože byl postaven zvláštní technikou a jakoby visel na drátkách, což se v minulosti používalo. Původní podobu získává i zídka na svatých schodech, která bude mít ve finále původní mramorovanou výmalbu.

„Postupně se obnovují i schody samotné. Částečně jsou vyrovnané a doplněné, aby se po nich dalo bezpečně chodit. Některé byly poškozené, protože byly v minulosti opravené nevhodným materiálem. Nebudou vypadat jako nové, o to nejde, ale budou zachráněné, aby se zachovaly do dalších století a aby tato rarita na Krásné byla nejen nádherná, ale i provozuschopná,“ poznamenal administrátor.

Důkladně restaurátoři očišťují i ornamenty na svatém schodišti, pozlacené kříže i ovály. Právě pod každým z těchto křížů jsou uloženy relikvie svatých, na velkých ornamentech lze pak vyčíst, o které svaté konkrétně jde.

A jak se vůbec svaté schody zrovna na Krásné objevily? Důvod je podle Juchy patrný i dnes. „V době, kdy se kostel stavěl, byl těžký přístup do Svaté země a pro lidi bylo složité cestovat do Říma. Doktor Josef Kittel, který nechal kostel postavit, chtěl, aby lidé mohli rozjímat o tom, co pro nás Pan Ježíš udělal a že za nás trpěl. Proto vzniklo toto pietní místo,“ vysvětlil administrátor.

Na svaté schody se nesmí šlapat, lze je zdolávat pouze po kolenou. Věřící se na svatých schodech modlí, u každého schodu rozjímají. Postupně tak procházejí procesem, kterým Ježíš prošel křížovou cestou.

„Právě proto se po nich nešlape, z úcty ke Kristu. Pro katolíky to má velký význam. Chceme se před Pánem Ježíšem nějakým způsobem pokořit a dělat pokání za hříchy, které každý z nás páchá,“ dodal Jucha.

Schody jsou přístupné pro modlící se pouze při zvláštních příležitostech, ale pokud by někdo chtěl, může si domluvit i soukromý termín. Na 28. října plánují v kostele sv. Josefa na Krásné slavnost k příležitosti obnovy kaple a svatých schodů. Mše se odehraje od 10 hodin a poté bude po celý den kostel přístupný veřejnosti.

Český rozhlas:

26. říjen 2024 – V Kostele svatého Josefa v Krásné na Jablonecku byla dokončena milionová rekonstrukce unikátních Svatých schodů a kaple, ve které restaurátoři odkryli původní výmalbu.

Svaté schody jsou jedinečné tím, že jsou kopií schodů, po kterých kráčel Ježíš k Pilátu Ponstskému. Pod každým z 28 schodů jsou uloženy ostatky svatých. V celé své kráse bude kaple se schody v podobě, jak byly postaveny v roce 1762, poprvé k vidění v pondělí, kdy si připomínáme Den vzniku samostatného československého státu. U příležitosti zrestaurování kaple Svatých schodů se koná v 10 hodin Děkovná mše svatá.

Kostel sv. Josefa, který nechal v letech 1756 až 1760 postavit doktor Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, bude možné do 16 hodin navštívit v rámci Dne otevřených dveří.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na FB:

Svaté schody (Sancta Scala) v kostele sv. Josefa v Krásné na Jablonecku jsou jedněmi z deseti svého druhu v České republice. Takováto schodiště jsou vzácnými památkami – jsou kopií původních mramorových schodů o 28 stupních, po kterých kráčel v Jeruzalémě Ježíš Kristus k Pilátu Pontskému. Originál byl během křížových výprav převezen do Evropy. Dnes je uctíván v Bazilice sv. Jana v Lateráně v Římě. Dle tohoto vzoru byly pak stavěny kopie. Pod každým z osmadvaceti schodů v Krásné jsou uloženy ostatky svatých. V případě kostela sv. Josefa v Krásné jsou ve všech 28 schodech ostatky svatých, uznaných papežem Klimentem XIII. a ukládaných v roce 1762 vídeňským páterem J. W. Wiesnerem. Ke schodům, které se zdolávaly po kolenou, se váže 28 modliteb. V roce 2024 byly schody zrestaurovány včetně omítek a maleb v boční kapli s Božím hrobem a iluzivním oltářem. Kromě toho byly v minulých letech zrestaurovány nástěnné malby evangelistů, výjev zvěstování a narození, šablonové výmalby presbytáře, nástropní malby Boha, oltář, oltářní obraz a boční oltáře a kazatelna.

Kostel sv. Josefa nechal téměř jen svými náklady postavit v letech 1756 až 1760 místní nejslavnější rodák Johann Josef Kittel. Barokní jednolodní kostel na křížovém půdorysu je na severní straně zakončen půlkruhovým presbytářem s dvojicí patrových sakristií. Do obou postranních kaplí vede schodiště, na východní straně jsou tzv. Svaté schody, které byly spolu s východní kaplí předmětem obnovy v roce 2024.

Schodiště vede do postranní kaple s Kristem na kříži, Božím hrobem a iluzivním oltářem. Schodiště a boční kaple byly před obnovou v desolátním stavu.

Kostel a vlastně celý areál kostela, zahrnující kostel s ohradní zdí a starým hřbitovem, studánku s léčivým pramenem, sloupem Nejsvětější Trojice a budovou fary se zahradou je využíván především k bohoslužebným účelům, ale také ke kulturním akcím a jako poutní místo a klidné místo odpočinku s výhledy na Krkonoše a Jizerské hory. Areál se postupně více otevírá veřejnosti, probíhají zde koncerty, poutě a komentované prohlídky. Plánuje se v areálu fary muzeum a turistické infocentrum.

Financování bylo především z dotace Libereckého kraje, dále z veřejné sbírky a jednotlivých dárců. Cena byla 1 007 293,- Kč, dotace z Libereckého kraje byla 500 000,- Kč, na transparentní účet se ve sbírce podařilo vybrat částka přes 500 000,- Kč.

Obnovou tzv. Svatých schodů a boční kaple byla víceméně dokončena obnova interiéru kostela. Tato etapa byla jakousi třešničkou na dortu dlouholeté obnovy, kdy byly restaurovány desolátní vnitřní nástěnné a nástropní malby a šablonové výmalby, byly restaurovány oltáře. Obnovou svatých schodů bude umožněno znovu absolvovat pro poutníky cestu kříže a rozjímat utrpení Krista a mohou tak znovu plnit funkci, pro kterou byly vystavěny. Po průzkumu byly odhaleny a obnoveny malby v kapli včetně iluzivního oltáře. Vzhledem k jedinečnosti památky nejen v rámci kraje, ale i v rámci republiky se domníváme, že je vhodné propagovat tuto památku veřejnosti a nabídnout tak návštěvu tohoto magického místa.

Tagy