weby pro nejsevernější čechy

Řemeslné pátky v Semilech

V pátek 6. července 2012 jsem vynechal jednu etapu Tour De Feminin, protože jsem ráno zamířil za hranice Výběžku, tentokrát do Libereckého kraje, do Semil. Za výlet může vlastně Polsko, kam se o letošních Velikonocích vypravila na pozvání Česká krajka. Družba se osvědčila a tak dorazilo pozvání do Semil, kde občanské sdružení Galerie XY, které zprostředkovalo zmíněné Polsko, pořádá v tzv. Jíloveckých roubenkách řemeslné pátky. Tedy správněji začalo opět pořádat, loňský rok kvůli mateřské dovolené neproběhly, letos se paličkováním po pauze začalo.

Ono to pro někoho možná bude znít tak trochu jak pohádka z oříšku královny Maud… Semily mají něco málo přes 8 tisíc obyvatel, ale funguje tady zajímavé muzeum. V hlavní budově, která je chráněnou kulturní památkou, probíhají momentálně příležitostné výstavy Merkur a Obrazy z dějin udatného českého národa, v dalších dvou patrech jsou stálé expozice o slavných osobnostech a národopis. Kromě toho v budově sídlí i městské informační středisko.

K muzeu ale patří na okraji centra zmíněné roubenky. Pokud jsem to dobře pochopil, stavení z let 1780 až 1786 zachránilo od zničení po ukončení jejich trvalého obývání město, které tři chalupy odkoupilo a převedlo na muzeum. V jedné budově (červené roubence) je expozice „obytná světnice“ a unikátní muzeum pilníků (viděli jste už někdy, jak se pilník ručně vyrábí?). Prostřední je zatím prázdná a ta třetí (zelená) je sídlem spolkového života. Kromě zmíněné Galerie XY v ní funguje také občanské sdružení Semínko země, věnující se ekologické výchově. Sdružení pro muzeum zajišťují otvírací dobu a „život“ v objektu, muzeum naopak poskytuje těmto sdružením prostory pro jejich činnost. Oboustranně výhodné a fungující…

Nic moc dalšího tu k vidění už není – radnice, secesní hotel Obecní dům, novorománský kostel sv. Petra a Pavla na horním náměstí s vyhlídkovou věží (tu spravuje také muzeum), bývalý zámek, mariánský sloup, zázračný pramen se sochou svatého Václava. Mě osobně se nejvíc líbilo na místě, nazývaném Koštofrank – v těsné blízkosti roubenek nad svahem stojí stále ještě aktivní hřbitov s kostelíkem, odkud je překrásný výhled na město.

Kdybyste náhodou tedy měly některý prázdninový pátek do Semil cestu, v roubenkách se stavte. Kromě střídajících se řemesel vás možná upoutají i na chodbičce čepované Svijany…

Tagy