weby pro nejsevernější čechy

Lysá nad Labem, den první – Krajská soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel

Zatímco jeden jediný „sám si velím“ reportér obstarával o uplynulém víkendu dění po Výběžku, já se vydal opět trochu dál. Konkrétně jsem se flákal od pátku 7. do neděle 9. září 2012 v okolí výstaviště v Lysé nad Labem. I když to tak asi podle úvodní fotky nevypadá, konalo se zde souběžně hned několik výstav – Domov a teplo (18. výstava bytového vybavení, nábytku a vytápění), Dekorace (2. výstava dekorací a bytových doplňků) a Polabský knižní veletrh (9. výstava pro všechny milovníky krásných knih a literatury).

Nebudu se ovšem v tuto chvíli věnovat ani jedné z nich, ale akci, která je sice vedená jako doprovodná, ale poutala leckdy větší pozornost než vystavená kamna a těch pár knih v pavilonu. Šlo o 11. ročník akce představující integrovaný záchranný systém pod názvem Tři dny se záchranáři. Policie, záchranka, městská policie, říční policie, pyrotechnici, psovodi, URNA, prostě co vás z téhle oblasti napadne. Na ploše před pavilony první den probíhala atraktivní Krajská soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, v přízemí pavilonu A pak prezentace všech zmíněných, doprovázená spoustou akcí pro děti. Byl totiž pátek a na výstaviště se už od deváté (otevírací hodina) valila škola za školou.

Na ploše dvě stanoviště – na jednom přichystáno pro zásah, ze druhého technická četa uklízí zbytky po předchozích soutěžících a s pomocí techniky chystá novou situaci. I když to možná podle fotek nevypadá, každá „scénka“ má předobraz ve skutečné bouračce. A při každém zásahu je uvnitř figurant, kterého je třeba bezpečně a rychle dostat ven. Pro každé družstvo je situace jiná, takže nikdo nemá tušení, jaký zásah je čeká. A aby se nemohlo družstvo nějak předpřipravit, nechává u přiděleného stanoviště techniku a je zamčeno v uzavřeném kontejneru do doby startu. Soutěž má přísná pravidla, kolem zásahu bylo téměř vždy víc rozhodčích, než členů zasahujícího týmu – hodnotí se zdravotnické hledisko, taktika, technika… Na zásah je časový limit, za jeho překročení naskakuje penalizace, co jsem z displeje postřehl, většinou se čas pohyboval mezi 15 až 25 minutami.

Oficiální text + výsledky ke čtení zde, ode mne pár fotek pro podívání, jak asi taková akce vypadá.

Počasí super, lidí plno, všechno vypadalo skvěle – kdo mohl v té chvíli tušit, že se závěr pobytu tak pěkně pos…e (ale o tom až jindy).

Tagy