weby pro nejsevernější čechy

Židovský hřbitov Lysá nad Labem

This entry is part 37 of 39 in the series Židovské hřbitovy

Na dnešním území Lysé nad Labem bývaly dokonce dva židovské hřbitovy, ale ani z jednoho nezůstal kámen na kameni.Jeden hřbitov byl situován nedaleko vsi Litol, která je v současnosti částí Lysé nad Labem. Byl založen v roce 1642 a k jeho zániku došlo přibližně na přelomu 18. a 19. století – bez jakýchkoli dochovaných památek.

Městský židovský hřbitov se nachází na severním kraji města Lysá nad Labem v sousedství komunálního hřbitova a je volně přístupný. Tedy, hřbitov… Spíš jen jeho připomínka.

Když jsem se v městském informačním středisku pídil po informacích, všímám si, že je tu také židovský hřbitov. Knihovnice (Íčko je v městské knihovně) mi podrobně s pomocí mapy popíší cestu a připraví mě na nejhorší. A mají pravdu. Jednak cesta je trnitá, doprovázená poněkud nepřesnou směrovkou, zato mě vede opravdu pozoruhodným zázemím přiléhajícího sídliště. Z jedné strany za „normálním“ hřbitovem zahrádkářské kolonie, z druhé něco, co by snad mělo být garážemi.

Garážová velkokolonie nad Průběžnou ulicí

A jsem na místě – zalesněný palouček, kde by člověk určitě nic nehledal a ani nenašel, nebýt uprostřed jednoduchý pomníček. Zbývají jen dostupné prameny:

Hřbitov byl založen v roce 1898, v současnosti se na místě nachází pouze jeho zbytek, jež je již zcela bez náhrobků. Místo bylo zdevastováno především během 60. let 20. století, kdy došlo k odvozu zbývajících náhrobků a zboření torza márnice i obvodových zdí. Nic víc se o něm neví, dokonce o něm není ani zmínka v knize Jana Hermana Židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě,

V bývalém areálu přeměněném na park je umístěna deska připomínající existenci hřbitova, nadále tu rostou i původní stromy. Od roku 2001 má areál v péči Židovská obec v Praze a postupně v něm probíhají rekonstrukční a údržbové práce.

Vše, co zbylo ze židovského hřbitova

Series Navigation<< Židovský hřbitov KovaniceŽidovský hřbitov Hroznětín (Lichtenstadt) >>
Tagy