weby pro nejsevernější čechy

Chyba, chyba, chyba…

Tak mě to letos nějak často zavádí k těm naučným stezkám, kterých je tady po okolí požehnaně. Proč ne, když to funguje, řekne si jeden. Prošel jsem se na Karlovce, nebo po Polevsku a nebylo to špatné. A tak s dobrou vírou jsem zkusil využít tu zelenou šikmou značku do třetice. Ale to jsem si dal…

Tentokrát jsem byl na delší cestě. Vyrazil jsem si z Jedlové po páteřní červené trase s tím, že před Českou Kamenicí, kam jsem měl namířeno, si pod Zlatým vrchem přeskočím z té trasy do Jetřichovic na tu Kamenickou. (O té cestě rád poreferuji později a obšírně) No a ta spojka měla být po trase naučné stezky Okolím Studence. Chyba, chyba, chyba, zvlášť v těchto místech chyba! Předesílám, že to nedoporučuji nikomu.

Přímo pod skalami Zlatého vrchu je všechno ještě v pořádku, dokonce i informační tabule je obstojná. Značka sice nikde v dohledu, ale cesta je tak jasná, že vyrazíte správným směrem. Z lesního svahu dolů už je to trochu prodírání, ale nic nepřekonatelného, jen to značení .. ale co. Nakonec jsem dvě značky našel. Vypadaly jak malované temperou, ale spíš to bylo věkem. Zřejmě od zřízení stezky (2002) už tu nikdo s barvou neprošel. Ale to jsou pořád ještě zanedbatelné maličkosti.

Pak totiž vyjdete z lesa a stojíte … u závěrečného stoupání tříproudé silnice z Lísky na Chřibskou. Za sebou máte svah, ze kterého jste přišli, po pravé straně louku s mladými býky a před sebou onu frekventovanou silnici, naproti opatřenou svodidly a prudkým svahem. Značka? Kdeže. Mapa? Šokující. Ona naučná stezka vás totiž vede dolů do zákruty té silnice. Pokud půjdete způsobně vlevo, jak chodci dělají, čeká vás drama podle svodidel, u kterých vás řidiči uvidí (snad) na poslední chvíli. Pokud půjdete vpravo, půjdete podle opěrné zdi betonovým trativodem – pocit bezpečí zhruba stejný. Projíždějící kamiony dobrodružství úměrně umocní. Je to prostě pro někoho s pevnými nervy, jako jsou třeba čeští fotbaloví obránci, Chuck Norris nebo někdo takový.

Nechápu, jak někdo může něco takového na mapě narýsovat! Jasně, můžete mi oponovat, že stezka už je letitá a silnice jí přetnula, ale jako pamětník staré silnice (a tamní serpentiny) mohu říct, že už tenkrát to byla blbost. Ona vůbec ta celá stezka Okolím Studence vypadá, jako projekt z úřednického pera. Až na pár spojovacích pasáží vlastně kopíruje jiné turistické trasy a její největší samostatná část vede po silnici Kytlice – Mlýny, což je taky vyloženě „bezpečná“ varianta. Skoro by se chtělo říct, že se kdysi potřebovalo něco utratit nebo vyčerpat, tak šup … tady, tady a tady … a je stezka. Ale čert to vem, dějou se horší věci. Ale posílat turisty do takových nebezpečných míst je přinejmenším lajdáctví. To to radši zrušte.

P6233692