- Betlém v ulici Betlém u čp. 40 v Římově
- Výstava betlémů v Mimoni 2020
- Výstava betlémů v Mimoni 2018-2019
- Výstava betlémů v Chomutově 2016
- Výstava betlémů (a andělů) v Ostrově 2016
- Výstava betlémů v Ostrově 2015
- Výstava betlémů v Mimoni 2014-2015
- Vánoce s betlémy v Mnichově Hradišti
- Betlémy s vůní dřeva (v Karlových Varech)
- Výstava betlémů (a medvídků) v Ostrově 2014
- Kostelní betlém na Studánce
- Vánoční výstava betlémů v rumburském muzeu 2014
- Výstava betlémů v Jablonci nad Nisou
- Ještě pár slov o betlémech
- Jubilejní výstava betlémů ostrovských sběratelů
- Výstava betlémů na statku Bernard
- Výstava betlémů v Ostrově 2012
Pokud si z našich výběžanských textů něco málo pamatujete, možná vám uvázlo v paměti, že jsem už párkrát byl v Jablonci nad Nisou. Nebo že se snažím navštěvovat nejrůznější betlémy zblízka i zdaleka. Vzájemným průnikem těchto množin byla v úterý 2. prosince 2014 náhodná návštěva výstavy betlémů v Jablonci nad Nisou. Čerstvě obměněná expozice v patře domu Jany a Josefa V. Scheybalových představuje především postavy papírových betlémů z Turnovska, které pocházejí ze sbírky znovuobjevovaného národopisce. K vidění je také část deskového betlému turnovského malíře Michala Bělohlávka z 19. století (něco obdobného, jako u nás deskový betlém v Jiřetíně pod Jedlovou) a unikátní poloplastický betlém vytvořený nalepováním několika vrstev lepenky.
Měl jsem to velké štěstí, že jsem (nejen) o betlémech a Josefu Scheybalovi podiskutoval s paní Leou Machurovou, pracovnicí místního Památníku Jany a Josefa V. Scheybalových. Ta mi kromě jiného ukázala např. to, že figury jsou vystaveny tak, jak je Josef Scheybal archivoval a kombinoval – jsou nití přichyceny opatrně k podkladovému kartonu. Na výstavu byly pouze vloženy do paspart. A také jsem se dozvěděl, že Jezulátko v deskovém betlému je novodobá malba, protože původní se nedochovalo. A že u řady figur se vedou učené disputace, nakolik jsou inspirovány chrastavským rodákem Josefem Fürichem…
Pokud budete mít tím směrem cestu, určitě zajděte. Betlémy budou k vidění do 10. ledna 2015 a nic se tu neplatí.


























