weby pro nejsevernější čechy

Ješčo raz Карловы Вары

Filmový festival v Karlových Varech stále trvá, takže se s pomocí fotoarchivu ještě jednou podívejme, kolem čeho hosté a) chodí a nejspíš ani nevnímají, nebo b) nejspíš nechodí…

Budovu lázeňského sanatoria Thermal zná nejspíš každý. Kdysi kontroverzní stavba, obviňovaná i z likvidace některých lázeňských pramenů. Kolik nenávštěvníků festivalu bylo skutečně uvnitř, nevím. Já kdysi dávno poměrně často – do hlavního sálu jsme chodili na povinná školní představení (Anna Karenina, Osvobození apod.), a třeba v kruhovém salonku jsem absolvoval taneční. I když pravda, v bazénu na střeše jsem nebyl ani jednou…

O všech pramenech, které tu tečou a stříkají, už jsem se tu rozepsal, takže jen pro připomenutí – dnes se většinou popíjejí z lázeňských hrnečků, které jsou tu všude ve všech barvách a velikostech ke koupi.

Pochopitelně nelze zapomenout na ten „pramen“, který voní po bylinkách a kdysi býval také lékem. Dnes už je v místě jeho původní výroby jen a pouze muzeum, výroba je přestěhována mimo město.

Na půl cestě mezi Becherovkou a Thermalem stojí socha, která se moc nepovedla. Má to být tatíček TGM, jenže byl „místními“ tak dlouho zaměňován za jejich tatíčka VIL, až se dočkal vysvětlující tabulky, že nejde o strůjce VŘSR a „pokrokového“ režimu, ale o našeho prvního presidenta.

To mírně zrakům běžných návštěvníků schovaná jiná socha je echt pravá – kde u nás jinde najdete sochu Karla Marxe?

Tím jsme se dostali k lesům a vycházkovým trasám, které jsou vlastně všude kolem městské zástavby, stačí jen projít mezi domy v centru a začít prudce stoupat vzhůru.

Ano, to tam nahoře, to je místo, zvané Jelení skok (viz příslušná legenda o vzniku Karlových Varů), přesto je tam na vršku zvíře zcela jiné. Proč? Protože

Kdo se vyškrábe sem nahoru, neměl by opomenout se otočit a kochat. Ať už kostelem svaté Máří Magdaleny, kterým tu nechal barokní otisk Kilián Ignác Dientzenhofer,

nebo spočinout zrakem na monstrózní Vřídelní kolonádě, dnes už dlouho bez kynoucího Gagarina.

Kdo se po lesních cestách trochu projde, dorazí k nejrůznějším altánkům, vyhlídkám i rozhlednám. Jednou z nich je Diana.

Proč vypíchnout zrovna tuhle? Kromě toho, že je u ní dětský ZOOkoutek, třeba proto, že k ní vede z města lanovka.

Kdo se sveze dolů (nebo kopec seběhne), ocitne se v blízkosti jedné z nejvýznamnějších místních staveb, grandhotelu Pupp. Neuvěřitelné, že v době, kdy se jmenoval Moskva, jsme tu měli maturitní ples. I když podle toho, co vyprávěl v Šenově Honza Šibík, mívají ho tam karlovaráci i v současnosti.

Odtud stačí pár kroků směrem od centra a k vidění je v parku před Císařskými lázněmi jedna z mnoha místních soch otce vlasti, císaře Karla IV.

A když se budete odtud vracet zpět do centra dění, vyplatí se ještě jedna odbočka. V jedné z postranních ulic (krále Jiřího) se nachází ruský pravoslavný kostel svatého Petra a Pavla.

Snad těch pár tipů postačí, abyste věděli kudy kam, až do Varů třeba náhodou zabloudíte.

Tagy