weby pro nejsevernější čechy

Kříž na vyhlídce Petra Velikého v Karlových Varech

Na trase žluté turistické značky v lázeňských lesích poblíž restaurace Jelení skok v Karlových Varech se nachází vyhlídka Petra Velikého, na níž stojí kříž.

Nejspolehlivější a nejobsažnější zdroj – Památky a příroda Karlovarska:

Původní velký dřevěný kříž s plastikou Ukřižovaného Krista, který býval nejstarším na území města, stával patrně již od 16. století na vrcholu mohutného skalního výchozu v nadmořské výšce 489 m ve svahu nad Jelením skokem vypínajícího se západně nad centrem města Karlovy Vary (Karlsbad). Dne 11. listopadu 1712 na výšinu vyjel během své druhé návštěvy v lázních v rámci sázky ruský car Petr I. na neosedlaném koni. Na výšinu nevedla tehdy ještě žádná cesta a car musel šplhat údajně od Vřídla skalnatým terénem, což byl obdivuhodný výkon. Car vyryl tehdy do dřevěného kříže na důkaz svého úspěchu vlastní iniciály MSPI (manu sua Patrus I.). Někdy poté byl vrcholek u kříže, nazvaný Petrova výšina(původně Theresienhöhe), upraven ve vyhlídku a zpřístupněn kamenným schodištěm, doplněným kovaným zdobeným zábradlím. V roce 1877 byla na skále pod křížem osazena busta Petra Velikého v nadživotní velikosti. V roce 1991 byl krucifix nahrazen prostým jednoduchým dřevěným křížem. V rámci oprav busty cara Petra I. u příležitosti výročí 300 let od prvního příjezdu panovníka do lázní v roce 2011 ruskou společností, přistoupily karlovarské Lázeňské lesy k rekonstrukci vyhlídkového ochozu s přístupovým schodištěm ke kříži a obnově samotného kříže. Kříž byl vysvěcen dne 24. září 2011 v rámci Slavností Petra I. duchovním Janem Křivkou.

Původně velký dřevěný kříž s jetelovým zakončením ramen. Na přední pohledové straně kříže bývala v křížení ramen zavěšena plastika Ukřižovaného Krista. Dnes velký jednoduchý dřevěný kříž z hranolových profilů se stylizovanou tabulkou s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).

Series Navigation<< Keglevičův (Keglewiczův) kříž u Grandhotelu Pupp v Karlových VarechKříž u Sejfské cesty východně od Tisové u Nejdku >>
Tagy