weby pro nejsevernější čechy

Lékárna a hvězdárna v Mikulášovicích

V Mikulášovicích se 4. dubna 2014 poprvé otevírá hvězdárna pro příležitostná pozorování.
Je to už nějaký čas, kdy média věnovala pozornost osudům zapomenuté pamětihodnosti v Mikulášovicích. Dobrá věc se podařila a hvězdárna otevře své dveře veřejnosti.

Jednopatrový dům s balkónem a kulatou věží s kupolí fungoval jako lékárna a hvězdárna lékárníka Adolfa Krause. Když se v roce 1913 A. Kraus oženil, rozhodl se v rámci přístavby domu postavit pro svoje amatérské pozorování i hvězdárnu. Na základě vlastních plánů si nechal zhotovit její základní kovové díly u firmy Ritter ve Vilémově a ostatní menší díly vyrobili dle jeho požadavků místní řemeslníci. Velký dalekohled, vybavený čočkami firmy Zeiss s instalovanými pomocnými měřidly, mechanicky sledoval otočky hvězdářské kopule a umožňoval za jasných nocí pozorování celé hvězdné oblohy. Průměr kopule je 3 metry a zrcadlový dalekohled měl průměr 15 centimetrů. Ve hvězdárně byl stojan s paralaktickou montáží a hodinovým pohonem, dále stará francouzská mapa Měsíce, která měla velkou starožitnou hodnotu. A. Kraus byl členem Světové astronomické společnosti, které posílal své poznatky a snímky na adresu její hlavní hvězdárny v Berlíně – Treptowě. Častými hosty v Mikulášovické hvězdárně byli členové této společnosti i řada zájemců z Mikulášovic a okolí. Úmrtím A. Krause v roce 1939 skončila i činnost jeho hvězdárny. Nepotvrzeno zůstává objevení nové komety A. Krausem.

Vnitřní vybavení hvězdárny bylo odcizeno nebo ztraceno. Lékárna fungovala do 60. let 20. století, kdy bylo její zařízení rozebráno a zničeno. Nyní je objektem ve vlastnictví Města Mikulášovice. Opětovně byla zprovozněna kupole a zakoupen nový dalekohled. V objektu se od 4. 4. 2014 budou konat příležitostná astronomická pozorování s výkladem pro veřejnost.

Tagy