weby pro nejsevernější čechy

Dřevo vystřídal kov. Nová rozhledna na Smrku je letos plnoletá

Nejvyšším vrcholem české části Jizerských hor je Smrk, kopec, který se vypíná do výšky 1124 metrů nad mořem: Jeho vrchol zdobí již druhá rozhledna: oproti její dřevěné starosvětské předchůdkyni jde o futuristicky vyhlížející kovovou stavbu.

Na kopci stála rozhledna již od roku 1892. Tu nechali postavit obyvatelé blízkého Nového Města pod Smrkem. Tesař Franz Fritsch ji nejprve zkušebně postavil v údolí a teprve poté rozebral a přepravil na vrchol hory. Celá stavba trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena i chata k přenocování.

O chatu i rozhlednu Fritsch a jeho následovníci vzorně pečovali. Díky tomu, že dostávala pravidelně nový nátěr, vydržela půl století, což je na dřevěnou stavbu na horském vrchu úctyhodný výkon. Po druhé světové válce ale kvůli zanedbané údržbě rychle zchátrala a na konci padesátých let z ní zbyly jen trosky.

Současná rozhledna vznikla po dlouhých snahách Společnosti pro obnovu rozhledny. Samotná stavba 23 metrů vysoké ocelové stavby architekta Jana Dudy začala v létě 2003. Slavnostní otevření vyhlídkové věže, která je volně přístupná, se uskutečnilo 18. září téhož roku.

Z rozhledny je za dobrého počasí vidět až do okruhu 150 kilometrů. Kromě Jizerských hor, tak lze spatřit i Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz a dokonce i Řím. Je rovněž krásný výhled do Polska.

„Tato rozhledna je jedním z populárních cílů Jizerských hor. Dnes už se stalo tradicí pro řadu lidí vystoupat na Smrk také o silvestrovské noci nebo pak na Nový rok,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

V roce 2009 byla podle dochovaných plánů v areálu pražské zoologické zahrady zhotovena zmenšená dřevěná kopie původní rozhledny ze Smrku. Pražská rozhledna dostala jméno Obora. Od roku 2014 stojí další kopie někdejší rozhledny na Smrku na Moravském kopci v podhůří Jeseníku.

Tagy