weby pro nejsevernější čechy

V Milevsku je lev

Opět jsem měl jednou šanci se podívat za hranice Výběžku, tentokát jsem dělal užitečnou zátěž na cestě do Jižních Čech, do města Milevska (nedaleko Tábora). Slovní hříčka, uvedená v nadpise, mi bůhvíproč uvízla v hlavě z jedné knihy, která se věnovala hádankám, šifrám a rébusům, ale město samo jsem dosud znal jen a pouze přes okénka auta, protože jsem tudy sice několikrát projížděl, ale ani jednou nevystoupil. Nikdy ale není pozdě, náprava přišla po letech v úterý 10. července 2012. Část redakce pozary.cz sem totiž jela natáčet s „obyčejným“ hasičem rozhovor o neobyčejné události (ale na ten si bude třeba ještě chvíli počkat, než bude zveřejněn).

Ráno, raníčko jsme vstali a na obloze už se proháněl balon…

Já si vzal jako obvykle rozchod a vydal se obhlédnout město. Když udělám první krok, počasí zahrozí, přijde přeprška a studený závan. Naštěstí po obojím za chvíli není ani stopy a o nějaké ty minuty později už se mi pod batůžkem potí záda.

Místní čiřikalce déšť nevadil

První písemná zmínka pochází z roku 1184, něco kolem 8 tisíc obyvatel, informační středisko na cestě z náměstí ke klášteru. Jako obvykle, většina prospektů se týká blízkého i širokého okolí, pro něco o místě by se asi muselo zajet do některého okolního města… Ale turistické známky jsou a pohledy taky (dokonce některé v HDR). Dostávám i mapku města, abych se neztratil. Vracím se zpět na náměstí. Tomu kromě mléčného kiosku vévodí kostel sv. Bartoloměje, před nímž stojí z jedné strany památník obětem první světové války a z druhé zlatý Ježíš na kříži. Samotné náměstíčko je ozdobeno moderními plastikami a je obklopeno několika důležitými stavbami. Secesní spořitelna, stará fara, stará a nová radnice a ještě novější městský úřad. Ve spodní části náměstí paní z okna obhlíží kašnu se sochou, oslavující konec druhé světové války.

Místní informační středisko na Husově náměstí

Riegrova ulice (směrem k náměstí)

Libo-li čerstvé mléko od krav?

Kostel svatého Bartoloměje

Pomník padlým v první světové válce

Socha Krista před kostelem

Jedna z plastik na náměstí E. Beneše

 Vlevo Stará radnice (zelená s věžičkou), zcela vpravo stará fara z 18. století

Secesní budova spořitelny

Přístavba městského úřadu

Nová radnice

Kašna se sochou konce druhé světové války

Opět se vydávám zpět po ulici z náměstí směrem za pamětihodnostmi. Kousek pod už navštíveným informačním centrem je bývalá synagoga, v současnosti sloužící jako modlitebna církve československé husitské. Když jsem tady, rozhoduji se podívat na místní židovský hřbitov. Je sice mimo plán města (jen na okraji mapky z jedné uličky směrová šipka), ale kolik jsem jich zatím vlastně viděl?

Vydávám se na výlet, který mě vyvede daleko mimo město ->.

Po prohlídce hřbitova se vydávám zpátky ke klášteru a městskému muzeu, jenže to už mi volá -miw-, že rozhovor je hotový a kde mě mají vyzvednout. Dáváme si sraz na parkovišti před klášterem, abych ho alespoň mohl vyfotit – návštěva snad příště, jestli se sem ještě někdy dostanu.

Budovy přiléhající ke klášteru

Premonstrátský klášter

Tagy