- Mariánský pramen II v Dubé
- Mariánský pramen (Máchadlo) na křižovatce ulic Sadová a Nedamovská v Dubé
- Mariánská studánka v ulici Sadová v Dubé
- Studna v parku v ulici Požárníků v Dubé
- Pramen Sprévy v Ebersbachu
- Pramen Zelený Čtvrtek v Kyjovské ulici v Krásné Lípě
- Pramen Luna v sídlišti U Spravedlnosti v Lounech
- Pramen Luna II v nemocničním areálu v Lounech
- Studna v parku v ulici Erbenova ve Veltěži
- Studna na východním okraji Michalovic
- Pramen pod Studničním vrchem v Czedikově ulici v Litvínově
- Studánka Polerady
- Studánka U Zabitého pod Božanovským Špičákem
- Pramen Lužničky
- Prameniště za kaplí Panny Marie u bývalého zámku Ledebour
- Pramen hraběnky Marie na Francouzské cestě pod Smrkem
- Studna u kaple svatého Jana Nepomuckého ve Vehlovicích
- Pavlova studánka u silnice v Dolním Prysku
- Studánka před domem čp. 69 v Dolním Prysku – Pryský pramen
- Studánka před domem čp. 73 v Dolním Prysku
- Studánka u domu čp. 194 v severní části Cvikova
- Studánka Augenwasserquelle v údolí Samoty mezi Cvikovem a Radvancem
- Pramen Blažena u silnice Rybniště-Doubice
- Pramen Matyásky u Rybniště
- Mnišský pramen u Farské kaple
- Studánka u bývalého zámečku Šternberk u Brtníků
- Studánka Boreč u Režného Újezda
- Studánka na návsi v Režném Újezdě
- Studánka Arba v Srbské Kamenici
- Pramen u silnice naproti domu čp. 106 v Benecku
- Studánka Žalý
- Studánka u silnice mezi obcemi Třtěno a Chožov
- Skautská studánka u chaty Seleška
- Kočičí studánka pod Sokolem
- Kamzičí studánka pod Klíčem
- Lesní studánka pod Pramenným vrchem u Arnultovic
- Lesní pramen pod Medvědí hůrkou severně od Polevska
- Otročínská kyselka
- Studánka Svěcenka u osady Radovič u Velvar
- Stříbrná studánka mezi osadou Peklo a Raspenavou
- Kristiánův pramen na kolonádě v Lázních Libverda
- Hubertova studánka u Jetřichovické Bělé
- Studánka Panny Marie v Kostomlatech pod Milešovkou
- Pramen U Strážce ve Svojkově
- Skalický pramen
- Studánka u Besedických skal
- Vývěr Rudného pramene pod kostelem Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem
- Pomník Jacobova pramene u Zákup
- Pomník Dívčina (Ženského) pramene u Zákup
- Pomník neznámého (vyschlého) pramene u Zákup
- Pramen Tří Svatých u Zákup
- Pramen Svatého Kříže u křížové cesty v Kamenickém Šenově
- Sirný pramen v Lužických horách
- Hadí pramen
- Studánka u Vlčí Hory
- Englův pramen u Vlčí Hory
- Seibtova studánka u křížové cesty Horní Maxov
Na křižovatce ulic Sadová a Nedamovská v Dubé v prostoru zvaném Máchadlo se nachází Mariánský pramen.
09.08.2013 – Velmi vydatný zdroj umístěný přímo v obci. Ze čtyřech trubek vytékalo řádově 5-20 litrů za vteřinu. Pitnost jsem nezkoušel, opticky vypadala dobře a asi bych v případě potřeby klidně použil.
Červenec 2014 zdroj je pitný, místní chataři se k pramenu sjíždějí pro vodu a z pramene bere vodu několik okolních stavení. V obci byla i stáčírna do PET lahví, pod názvem „Dubský pramen“.
Květen 2018 – brali jsme tam vodu už v osmdesátých letech 20. století, než jsme si udělali studnu, voda skvělá, pitná.
Pramen, který vůbec jako pramen nevypadá. Ze čtyř trubek se valí voda do přepadu, pod nímž je vana Máchadla. Kousek nad vývěrem je betonový propustek pod silnicí, takže to vypadá, jako kdyby z rour tekl svod odkudsi shora pod domy, nikoli čistý a pitný pramen… Zdání dle výše citovaného popisu zjevně klame.
Dubá je jedno z mála sídel ve zdejší oblasti, které se nepotýkalo s nedostatkem vody. Důkazem toho je mimo jiné silný pramen, který vytéká v Sadové ulici ze zatrubnění do válcové vany, kde se skutečně dříve máchalo prádlo. Nechme hovořit paní Vladimíru Tomáškovou: „…úžasný pramen krásné, čisté a dobré vody – kdysi nad ním bývalo oznámení, že i pitné. Pod pramenem upravené máchadlo využívaly hojně hospodyňky do vynálezu automatické pračky – ještě v 70. – 80. letech minulého století; pro vodu si chodí i jezdí velké množství jejích příznivců stále. Pro Český hydrometeorologický ústav je neustále měřený stav pramene a jeho vydatnost. …sleduji každý týden se stopkami, jak rychle se naplní 20 l odměrná nádoba. …zdravím vodě zdar a šťastnou cestu do moře…“ Vydatnost pramene se v letech 1984 až 2019 pohybovala mezi 10,1 až 13,5 l/s (spíše mírně klesá). Jakost vody pramene ve všech 14 sledovaných ukazatelích dlouhodobě s velkou rezervou vyhovuje normám pro pitnou vodu (pouze u dusičnanů je tato „rezerva“ menší). Lokalitě kolem máchadla se říkalo Tampel, byla to spolu s Malou Stranou jedna ze čtvrtí města. Původní zástavba v dnešní Nedamovské ulici byla zničena při bombardování města v roce 1945.
U Máchadla stojí pískovcová socha svatého Floriána. V mládí údajně sv. Florian uhasil velký požár modlitbou a jediným vědrem vody, proto se stal lidovým ochráncem proti ohni, ale i proti povodni. Za svého patrona ho mají především hasiči, ale i hrnčíři, či kováři. Je také patronem Horního Rakouska a Polska, a je jedním ze Čtrnácti pomocníků. Sv. Florian je vždy zobrazován jako římský voják ve zbroji s vědrem, či jinou nádobou, někdy i s mlýnským kamenem.
Památkově chráněná socha sv. Floriana v Dubé stála původně u podzemního odtoku z Kostelního rybníka v Českolipské ulici. Po II. světové válce byla bez svého původního podstavce přestěhována k Máchadlu a usazena k výtoku vody z trub na podstavec vyzděný z cihel. Při restaurování v roce 1996 byl pro sochu vytvořen nový kamenný podstavec a byla posunuta výše na hranu stráňky. Přesné datum jejího zřízení není zaznamenáno, pochází z doby kolem poloviny 18. století.
Místo k založení města Dubá bylo zcela jistě kdysi vybráno právě pro dostatek vody. Aby obyvatelé nemuseli spoléhat jen na podzemní vodu a prameny, vybudovali přímo ve městě několik rybníků, jejichž počet se v průběhu staletí měnil. Nejvíce vodních ploch je zakresleno na mapách II. vojenského mapování a stabilního katastru, tedy před polovinou 19. století.
V centru města se rozkládal poměrně velký Kostelní rybník (Kirchen Teich), v údolí dále ležel Lískový rybník (Hasel Teich) a od něj jen úzkou hrází, po které vedla cesta, byl oddělen Cihelný rybník (Ziegel Teich). Pod náměstím směrem ke kostelu ležel menší rybník Brückel Teich. A u dnešní hasičské zbrojnice byl podlouhlý Lazebnický rybník (Bader Teich). Pravopis německých názvů je převzat ze stabilního katastru.
Cihelnému rybníku se jméno změnilo na Mrázák. Kostelní rybník byl po II. světové válce více než z dvou třetin zasypán a začalo se mu říkat poněkud hanlivě Návesák. Ostatní rybníky kromě Mrázáku byly zrušeny.
Na starých pohlednicích bylo nábřeží kolem Kostelního rybníka nazýváno „Teichpromenade“. Rybník sám sloužil k projížďkám v loďkách, či k bruslení. Dnes rekreační funkci dubských rybníků naplňuje Černý rybník v Nedamově a cesta k němu je novou dubskou promenádou.