weby pro nejsevernější čechy

Hrob Ferdinanda Břetislava Mikovce na hřbitově ve Sloupu v Čechách

V horná části hřbitova ve Sloupu v Čechách vpravo od centrálního kříže stojí hrob Ferdinanda Břetislava Mikovce.

Na wiki:

F. B. Mikovec zemřel ve věku 35 let na následky vrozené srdeční choroby v září 1862 v Praze. Byl pohřben na malostranském hřbitově v Košířích. Když byl hřbitov rušen, jeho ostatky i náhrobek byly roku 1911 na přání příbuzných převezeny do rodného Sloupu v Čechách. Ve Sloupu je také na jeho rodném domě od roku 1936 pamětní deska.

Náhrobek je kulturní památkou:

Ferdinand Břetislav Mikovec (23. prosince 1826, Sloup v Čechách – 22. září 1862, Praha) byl český vzdělanec, dramatik, básník a organizátor kulturního života, zakladatel literárního časopisu Lumír. Zemřel ve věku 35 let po dlouhé, těžké nemoci v Praze. Byl pohřben na malostranském hřbitově v Košířích. Když byl hřbitov rušen, jeho ostatky i náhrobek byly roku 1911 na přání příbuzných převezeny do rodného Sloupu v Čechách. Ve Sloupu je také na jeho rodném domě od roku 1936 pamětní deska.

Původní evidenční list památky:

Náhrobek na horním konci hřbitova. V čele hrobu pískovcový hřbitovní náhrobek čes. spisovatele, pod ním vsazen kruhový relief portrétního profilu, rámovaný věncem. Na desce nápis: „F.B.MIKOVEC / antiqvitatum et historiae / ratrise snal / cultor eximius / vatris in oppido Bürgstein / die XXIII Decembris / anni MDCCCXXVI / defunctys Pragae / die XXIV Septembris / anni MDCCCLXII / Soceitaa Arcadia in pieru / sui quaesidis memoriam / hoc monumentum posuit“. Na soklu deska Terezie Mikovcové. Hrob přikryt pískovcovou deskou s vyrytým písmenem M.

Zvláštní, že český buditel má nápis na náhrobku v latině (přepis viz výše tak trochu bez záruky) a zmíněná Terezie má nejen nápis v němčině, ale poněmčené celé jméno: „THERESIA MIKOWETZ / GEB. ZWIERZINA / orben am 30. Oktober 1876 / 80 Lebensjahre“. Podle data snad matka? A v popisu náhrobku je mi záhadou údaj o vsazení reliéfu „pod“ – jak je na obrázcích vidět, je v horní části, nad nápisovou deskou.

Na obecním webu:

Ferdinand Břetislav Míkovec

Redaktor, dramatik, historik, ochránce památek. Na rodném domě pod hradem pamětní deska z r. 1936 – první česká pamětní deska na Českolipsku.

Sloupský rodák, dramatický spisovatel, básník, historik, archeolog, znalec dějin českých hradů, zakladatel české literární revue Lumír.

Narodil se v roce 1826 ve dvoře starého Berkovského zámku pod Skalním hradem. Jeho otec byl správcem sloupského panství. Po absolvování gymnázia v České Lípě odešel v roce 1842 do Prahy, kde na Vysokém učení studuje filosofii. Ač byl vychován v německém prostředí stále větší vliv na něj začínala mít česká historie a obrodné hnutí v této revoluční době. Aktivně se roku 1848 zúčastňuje Slovanského sjezdu a po pražských bojích prchá s ostatními vůdci povstání do Vídně a dále do Záhřebu. Přes Lipsko se vrací do Prahy a 6. února 1851 vydává první číslo časopisu Lumír. Vedle tvorby dramatické a básnické byl též povolán do výboru pro zřízení Národního divadla. Z jeho literární činnosti se ke Sloupu vztahuje historka „Počty na šindeli“ z prostředí starého sloupského Berkovského zámku.

Díky neustálému přepínání sil a srdeční vadě zemřel v roce 1862 v Praze ve věku nedožitých 36 let. Byl pohřben na Malostranském hřbitově v Košířích. V roce 1911 byly jeho ostatky přeneseny na sloupský hřbitov. Rodný dům F. Mikovce s pamětní deskou najdeme přímo pod hradem.

Ve zpravodaji MATICE ČESKÉ SEKCE SPOLEČNOSTI NÁRODNÍHO MUZEA za rok 2014:

Tagy