weby pro nejsevernější čechy

Pramen U svatého Antoníčka u koupaliště v Teplicích nad Metují

Článek je součástí seriálu Studánky a prameny

U malého rybníčku poblíž koupaliště v Teplicích nad Metují vyvěrá pramen U svatého Antoníčka.

Web o vodních zdrojích je velestručný:

Červenec 2014 – voda studánky neteče trubkou, ale pramen je stále činný a spolu se čtyřmi dalšími vývěry napájí jezírko na fotografii, které zase dle potřeby napájí koupaliště, zbytek vody odtéká do kanalizace. Jednotlivé vývěry zdokumentoval Martin Mlečka.

vývěr 1 – ze všech pramenů, které napájejí jezírko je tento nejsilnější
vývěr 2
vývěr 3
vývěr 4

Prosinec 2019 – voda vytéká z trubky, vydatnost dobrá.

Přímo na místě:

Pramen Antoníček spolu s nejkratším potůčkem v České republice Antonem ústí do jezírka Antonína. Jeho vody jsou pak podzemním potrubím a štolou odváděny do řeky Metuje. Pramen byl pojmenován po svatém Antonínu z Padovy.

Pramen byl zpřístupněn roku 1867 vybudováním pískovcového výtoku a roku 1924 byl místními pošťáky vystaven sloup s do sloupu vložena plastika sv. Antonína od teplického sochaře Otakara Kleina.

V roce 1930 byla voda z pramene poprvé prozkoumána Českým hydrometeorologickým úřadem a vyhodnocena jako nejlepší pramenitá voda obohacená radonem jáchymovského typu v tehdejším Československu. Od té doby prošel pramen a okolí několika drobnými opravami.

Poslední velká oprava byla provedena v měsíci květnu až srpnu 2016 městskými zahradníky Milanem a Františkem Kosteleckým s pomocí Josefa Kováče, Zdeňka Vančáka, Martina Jansy, Luďka Suchánka, Jardy Špačka a ještě několika dalšími zaměstnanci Technických služeb Teplic nad Metují, za přispění Ondry Hrivňáka, Jardy Urbana, Josefa Hornycha a Josefa Cibulky z firma Granit Lipnice s.r.o. a s velkou podporou pana starosty Milana Brandejse. Při rekonstrukci byla nalezena časosběrná schránka s dopisem o umístění plastiky sv. Antonína z roku 1924.

Bohužel při vandalském činu 20. 10. 2020 byla plastika ze sloupku vyrvána a na kousky rozbita a následně, aby toho nebylo málo, spadl 3. 5. 2021 na sloupek strom a celý ho rozdrtil. Znovu se do toho vložili zahradníci Eva Muchová a František Kostelecký a zedníci Josef Kováč, Karel Zubryčan, Luděk Suchánek, Josef Bitnar a ještě s několika zaměstnanci Technických služeb města Teplice nad Metují sloupek opět vztyčili, plastiku renovovali a umístili do sloupku v létě roku 2021.

Po první rekonstrukci byl vzat druhý vzorek vody, který byl roku 2016 otestován v laboratoři firmy Pepsi Teplice nad Metují a shledán opět výtečné jakosti.

Web o Broumovsku:

18. srpna 2016 – Vysvěcení se v sobotu dočká nejkratší potok v Teplicích nad Metují – nově opravený pramen Antoníček. Slavnost začne při vstupu na místní koupaliště v 17 hodin.

Pramen tvoří nejkratší potůček Teplic nad Metují, jehož vody tečou z Antonínova jezírka potrubím, dále podzemní štolou pod železniční tratí a pod silnicí a po několika desítkách metrů se vlévá do řeky Metuje. Byl zpřístupněn v roce 1867. V roce 1924 byla vytvořena místním sochařem Otakarem Kleinem plastika sv. Antonína z Padovy a umístěna na sloupek do výklenku pod stříškou. V roce 1930 byla voda z pramene ohodnocena Českým hydrogeologickým úřadem jako nejlepší voda radioaktivního typu v České republice.

V dalších letech už byly provedeny pouze nátěry, byl postaven nový plůtek a nová stříška. Největší opravou prošel prameník v roce 2016, když pod vedením Františka Kosteleckého provedly opravu Technické služby města Teplic nad Metují s přispěním řemeslníků, instalatérů Ondry Hrivňáka a Jaroslava Urbana, truhláře Josefa Hornycha a místní pobočky kamenické firmy Granit Lipnice v čele s Josefem Cibulkou ml.

Při rekonstrukci byla pod plastikou nalezena schránka se svědectvím o uložení plastiky z roku 1924 s následujícím překladem:

Slib
V bitvě u Bělehradu -Bežanije v roce1916 jsem slíbil pánu Bohu zřídit tento sloupek s obrázkem, pokud se šťastně vrátím do vlasti.
V roce 1922 byl sloupek vystavěn a v roce 1924 byly všemi poštovními zaměstnanci do bezvadného stavu dány chátrající cesta a studánka.
Tyto práce jsme obstarali v čase od 4 do 7 hodin ráno v průběhu jednoho týdne.
Svatý Antonín byl mnou samotným vytvořen z hlíny a v Litomyšli třikrát vypálen.
Ottokar Klein
poštovní adjunkt

„Nový vzorek vody z pramene Antoníček byl otestován v laboratoři teplické pobočky závodu PEPSICO a byl jednoznačně shledán nezávadným. Přijměte naše poděkování za to, že jste se při posezení a odpočinku osvěžili douškem pitné vody z našeho pramene,“ komentoval milou událost v Teplicích nad Metují starosta města Milan Brandejs.

Pramen Antoníček dostal své jméno po svatém Antonínovi z Padovy (*1195 v portugalském Lisabonu, +13. 6. 1231 v italské Padově). Sv. Antonín byl zbožný a vzdělaný člověk, výborný řečník, jehož schopností si všiml Antonínův vrstevník sv. František z Assisi a jmenoval jej prvním učitelem teologie a františkánským mistrem. Sv. Antonín se stal patronem milujících, manželství, šťastných porodů, žen a dětí, chudých, cestujících a také patronem za nalezení ztracených věcí.

Náchodský Deník (shodné pasáže s předchozí citací vynechány):

25. 8. 2016 – Broumovský farář František Hofman v sobotu 20. srpna 2016 vysvětil, a to před zraky asi 50 přihlížejících osob, sloupek i pramen zvaný Antoníček, tedy nejkratší potok v Teplicích nad Metují.

Úvodního slova se ujal starosta města Teplice nad Metují Milan Brandejs. Ten ve své krátké řeči poděkoval všem, kdo opravu celého areálu naplánovali a zrealizovali. Slovy díků nešetřil ani směrem k překladatelům historických listin, které byly nalezeny při rekonstrukci sloupku s obrázkem sv. Antonína.

Pramen tvoří nejkratší potůček Teplic nad Metují, jehož vody tečou z Antonínova jezírka potrubím, dále podzemní štolou pod železniční tratí a pod silnicí a po několika desítkách metrů se vlévá do Metuje.

Tagy