weby pro nejsevernější čechy

Židovský hřbitov Hluboká nad Vltavou (Frauenberg)

This entry is part 26 of 39 in the series Židovské hřbitovy

Hluboká nad Vltavou je významným turistickým cílem, ale málokdo z výletníků asi ví, že se tu nachází také poměrně velký, cenný a zachovalý židovský hřbitov. Proto mi tu nejspíš společníka dělalo jen zapadající slunce nad hladinou rybníka. Přitom je jen kousek od centra města, na břehu Munického rybníka u silnice České Budějovice – Týn nad Vltavou, přímo naproti benzínce. A je volně přístupný.

Židovské osídlení je doloženo kolem roku 1645, náboženská obec se ustavila do konce 17. století. V roce 1724 je evidováno 8 rodin. V prostoru dnešní Tyršovy ulice stálo 5 domů, vystavěných pro židovské nájemce vrchností – v jejich blízkosti vznikla místo modlitebny, umístěné v jednom z domů, roku 1907 klasicistní synagoga. Za druhé světové války byl interiér zcela zničen a německá armáda v ní měla dílny. Od roku 1945 patří objekt Církvi československé husitské.

Hřbitov, jenž má dnes rozlohu 1275 m2, byl založen někdy v polovině 17. století. V 19. století byl rozšířen, došlo k úpravě břehu rybníka a rozšíření plochy hřbitova téměř na dvojnásobek. Dochovalo se necelých 190 náhrobních kamenů, z nichž řada je pozoruhodným příkladem barokních i klasicistních náhrobků. Nejstarší dochovaný je datován rokem 1750. Pohřby se zde konaly do roku 1942

V průběhu 90. let 20. století byla plocha hřbitova vyčištěna od náletové vegetace, byly postaveny všechny povalené náhrobky a byla opravena ohradní zeď kolem hřbitova. Význam hřbitova tkví mimo jiné v tom, že zde byli pochováni Židé z širokého okolí – z Českých Budějovic, Rudolfova a Borovan, tedy z míst, která vlastní izraelitský hřbitov neměla.

Po otevření kovové branky je vlevo starší část, na níž jsou náhrobky otočeny „zády“ k příchozím, čelní nápisy směřují k zadní zdi. Pravá část je mladší, mění se vzhled náhrobků, jazyk (od hebrejštiny k němčině a dokonce k češtině), ale hlavně orientace – náhrobky vpravo jsou obráceně, než ty vlevo.

Series Navigation<< Židovský hřbitov Město Touškov (Stadt Tuschkau)Židovský hřbitov a synagoga Úštěk (Auscha) >>
Tagy