weby pro nejsevernější čechy

Židovský hřbitov Kovanice

Článek je součástí seriálu Židovské hřbitovy

I když to místo za to nemůže, nemám na něj zrovna nejlepší vzpomínky, ale o tom až potom. Teď na skok do středních Čech, na Nymbursko (ještě štěstí, že některé informace příliš nestárnou).

Zaskočen tím, co (ne)zbylo ze židovského hřbitova v Lysé nad Labem, byl jsem překvapen tím, co všechno se bylo o většinou dochovaných židovských památkách možno dočíst v muzeu v Nymburku. Krom jiného i to, že před založením hřbitova v Lysé se ještě v průběhu 19. století pohřbívalo např. v Kovanicích, obci pár kilometrů za Nymburkem. Což byla výzva, kterou nebylo možno neposlechnout. Tak jsem po procházce Nymburkem vyrazil.

Veledlouhá obec podél hlavní silnice, značení pochopitelně nikde žádné. Na konci obce křesťanský hřbitov, kde starší paní nejprve zapírá, ale pak se rozpomene, že když se vrátím o hodný kus zpátky, k autobusové zastávce a obchůdku, tak kolem bývalého JZD vede asfaltka, po níž se k bývalému židovskému hřbitovu dostanu. Dalo by se po ní jet i autem, což jsem ale bohužel netušil a zaparkoval u hlavní silnice a šel pěšky.

Cestou – necestou kráčím kolem rumišť docela dlouho, až se po pravé straně objevuje domeček a k němu přiléhající zeď. Mezi plotem hrobnického domku a hřbitovní zdí je za brankou průchod, vedoucí ke dřevěným vratům. Proti nim na plotě visí nepříjemná informace, zhruba stejného znění jako v Hroznětíně. Jenže tady jsem na to připraven nebyl, nikde jsem se dopředu nic takového nedočetl. Naštěstí mi to nedalo a vzal jsem za kliku u vrat. Odemčeno…

Takže dovnitř – Kovanický židovský hřbitov byl založen v roce 1830. Pohřbívalo se zde mezi roky 1833-1945. Pohřbena je zde i babička spisovatele Franze Kafky. Vedle brány je umístěna pamětní deska připomínající historii hřbitova a oběti holokaustu.

Nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1833. Dochováno je zde 247 náhrobků, značný díl plochy hřbitova je bez hrobů. Hřbitov byl používán do roku 1945. Hrobnický domek čp. 97, postavený mimo hřbitovní areál, slouží jako rekreační objekt. (Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004)

Courám hřbitovem sem a tam, ale hrob babičky Franze Kafky jsem nenašel, označen není. Vracím se k autu, abych naplánoval další trasu a čeká mě nemilé překvapení – před zamčeným autem zjišťuji, že nemám klíče… Přes veškerou snahu a několikeré projití dnes ušlých cest musím konstatovat, že skrz břečťan prostě nevidím (pokud mi klíče vypadly na hřbitově) a výlet končí tak, že -miw- musí sednout do auta s náhradním klíčem a poté, co vyzvedne posádku na Výstavišti v Lysé, doveze klíč sem za mnou. Naštěstí pasoval, ale nějak jsem ztratil náladu, takže místní kostel svatého Václava a zámek jsem už nenavštívil… No, snad někde jinde a jindy bude líp.

Series Navigation<< Starý židovský hřbitov Hořice (Horschitz)Židovský hřbitov Lysá nad Labem >>
Tagy