weby pro nejsevernější čechy

SDH, TFA a muzeum … aneb nezlomnej lidskej duch

Článek je součástí seriálu Muzea

Asi si říkáte, co ta podivná slůvka v nadpisu mohou znamenat a jak se to rýmuje.

Inu – že na menších sídlech bývají nositelem kulturního dění nejrůznější spolky, víme dávno, stejně tak není žádný objev, že tím nejpravděpodobnějším spolkem bývají hasiči, tedy povětšinou Sbor dobrovolných hasičů (=SDH). I v téhle profesi se najdou lidé soutěživí, takže v oboru existuje celá řada sportovních disciplín, z nichž jednou je TFA – Železný hasič. Zkratka pochází z angličtiny, původní soutěž nese název Toughest Firefighter Alive (nejtvrdší hasič přežije). A k muzeu se ještě dostanu.

No a teď si představte, že v městysu, který má v současnosti mírně nad tisícovku obyvatel, uspořádají takový závod. Právě to je případ Kněževsi u Rakovníka, kde v sobotu 2. června 2006 už potřetí proběhlo právě takové klání.

Soutěžní disciplíny nejsou žádná brnkačka, tady šlo o přenesení (či spíše tažení) dvojice hadic v délce 60 metrů, absolvování dráhy se dvěma kanystry (pochopitelně plnými), překlápění 120 kilogramů těžké pneumatiky tam a zpět, 60 úderů kladivem (30 nahoru, 30 dolů) o hmotnosti okolo 5 kg ve speciálním boxu, přenesení figuranta (někdy figuríny) o hmotnosti 80 kg na danou vzdálenost, rozvinutí a svinutí hadic, a překonání dvou bariér. Někdy bývají hadice zavodněné, někde se kanystry tahají na laně do výše druhého patra, někde se běhá po schodech do věže… To vše plní hasič v plné polní, tedy s oblečeným ochranným zásahovým oblekem, zásahovými botami a na zádech s dýchací technikou. Tedy v té lehčí kategorii – ta těžší má dýchák po celou dobu závodu na obličeji. V obou kategoriích soutěžilo 6 borců, z nichž jeden ještě navíc přejížděl na další takový závod do Senohrab.

No a na závěr to muzeum – obdobnou zarputilost a nadšení totiž prokazuje paní, která spravuje v místní škole stálou a unikátní expozici Muzea lidových krojů z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Všechny exponáty pocházejí ze soukromých sbírek, všechny jsou úžasné (vystaven je jen zlomek z toho, co je dostupné) a o každém z nich by paní byla schopna vyprávět velmi a velmi dlouho.
Soutěž bude sice zase až za rok, ale muzeum je tam pořád, takže pokud se budete pohybovat někde kolem Rakovníka, udělejte si malou zajížďku. Opravdu to stojí za to, vyjádřit trochu toho obdivu našim předkům i současníkům, kteří se dokážou a ten odkaz starat!
Series Navigation<< Tam, kde vznikají křišťálové globy (sklárna a muzeum Moser, Karlovy Vary)Vojenské muzeum Lešany >>
Tagy