- Zámek Nový Berštejn
- Zámek Cítoliby
- Zámek Blšany u Loun
- Zámek Nový Hrad v Jimlíně
- Zámek Velké Žernoseky
- Zámek Libochovany
- Zámek Neuberk v Mělníku
- Zámek Stvolínky
- Červený dům v České Lípě
- Zámek Janov
- Zámek Postoloprty
- Zámek Lišnice
- Zámek Rumburk
- Bývalý zámek Ledebour
- Zámek Hořín
- Zámek Boreč
- Zámek Mšené-lázně
- Zámek Lenešice
- Zámek Budenice
- Zámek Štáf ve Zlonicích
- Zámek Poutnov
- Zámek Mnichovo Hradiště
- Zámeček u Vysoké Lípy
- Zámek Chomutov
- Zámek nad Vysokou Lípou
- Zámek v Lázních Libverda
- Zámek v Pnětlukách u Podsedic
- Zámek Skalka u Vlastislavi
- Zámek Milešov
- Zámek Kostomlaty pod Milešovkou
- Zámek Chcebuz
- Zámek Dlažkovice
- Zámek Libčeves
- Zámek Hrdly
- Zámek Lovosice
- Zámek Rynartice
- Zámek Velký Valtinov
- Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí
- Zámek ve Sloupu v Čechách
- Schmittův zámek Český Dub
- Starý zámek Český Dub
- Zámek Hrádek u Nechanic
- Zámek Markvartice
- Zámek Česká Kamenice
- Zámek Potštejn
- Zámek Hořice
- Zámek Maníkovice
- Zámek Lomnice nad Popelkou
- Zámek Lipová
- Zámek Ostrov
- Zámek Bynovec
- Zámek Nejdek
- Zámek Daňkov
- Zámek Břeclav (Lundenburg)
- Zámek Starý Rybník (Altenteich)
- Zámek Weesenstein
- Zámek (a hrad) Tachov
- Nový zámek Chodová Planá
- Zámek Údlice
- Vánoční dům Karlovy Vary (zámek Doubí)
- Zámek Litvínov (a muzeum)
- Zámek Klášterec nad Ohří (a muzeum)
- Zámek Libochovice
- Kříž u kostela svatého Jana Nepomuckého u zámku Javorná
- Zámek Liběchov
- Zámek Horní Police
- Zámek Felixburg, obec Rašovice
- Zámek Semily
- Zámek Cebiv
- Zámek Rabštejn nad Střelou
- Zámek Bezdružice
- Zámek Javorná
- Zámek Zákupy
- Hrad a zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem
- Zámek Doksy
- Zámek Zahrádky
- Zámek Jílové
- Zámek Ohrada (Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství)
- Zámek Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí
- Zámek Starý Hrozňatov (hrad Kingsberg)
- Zámek Sokolov (Falkenau)
- Zámek Jindřichovice
- Zámek Náchod
- Zámek Přerov nad Labem
Zhruba kilometr severně od Dubé se nachází areál zámku Nový Berštejn.
Wiki:
Nový Berštejn (nazývaný také Nový Berštýn, Perštýn, Perstein, Neuperstein) je původně renesanční zámek ve stejnojmenné vesničce asi 1 km severně od města Dubá. Zámek pochází ze 16. století, nechal ho postavit Adam Berka z Dubé, potomek mocného rodu Ronovců poté, kdy zdědil pouze pustnoucí hrad Starý Berštejn u Vrchovan. Počátkem 18. století byl objekt i se zámeckým parkem barokně přestavěn za Buttlerů a Sweerts-Šporků. Konečnou podobu získal pseudobarokní úpravou za Valdštejnů koncem 19. století.
Zámek a přilehlé panství změnilo mnohokrát majitele, jeho nejznámějším vlastníkem byl Albrecht z Valdštejna. Za minulého režimu sloužil zámek jako internátní škola pro děti. Později byl úplně opuštěn a léta chátral. V současnosti je zámek po nákladné rekonstrukci z let 1992–96 využíván jako luxusní hotel. Objekt je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Původně se na návrší, které na starých mapách nese název Melzer Berg, nacházela ves a poplužní dvůr Nezlovice, zmiňované již v roce 1402. Na jejich místě nechal v letech 1553-1567 Adam Berka z Dubé postavit renesanční zámek, který sloužil jako náhrada za starý a pustnoucí Husity vypleněný rodový hrad Berkenštejn (nyní Starý Berštejn) u Vrchovan. Zámek byl podle hradu pojmenován Nový Berštejn.
Syn stavitele zámku Jiří Berka z Dubé, příslušník velkého rodu Berkové z Dubé, prodal budovu v roce 1618 svému bratrovi Václavovi, který se aktivně zúčastnil stavovského povstání na protihabsburské straně a za vlády Fridricha Falckého zastával důležitý úřad nejvyššího zemského sudího.
Po bitvě na Bílé hoře byl Václav Berka nucen emigrovat ze země a jeho zkonfiskovaný majetek koupil Adam z Valdštejna, který ho zanedlouho přenechal mocnému Albrechtovi z Valdštejna.
Po Valdštejnově smrti (1634) byly statky opět zkonfiskovány a císař Ferdinand II. jimi místo žoldu obdaroval Ira Richarda Waltera Buttlera. Buttler se o své jmění zasloužil spoluúčastí na Valdštejnově vraždě. Nový majitel však ještě téhož roku (1634) zemřel. Jeho vdova se brzy znovu provdala a po její smrti vznikl spor o dědictví mezi vdovcem Kryštofem Ferdinandem z Heissensteinu a příbuznými Buttlera. Tento spor se vyřešil rozdělením majetku a zámek připadl opět Buttlerům, kteří pak na berštejnském zámku sídlili až do roku 1723.
Počátkem 18. století byl objekt i s zámeckým parkem barokně upraven.
V roce 1723 Theobald Václav Buttler zámek prodal a novým majitelem se stal hrabě František Karel Rudolf Swéerts-Sporck, zeť známého mecenáše umění Františka Antonína Šporka. Hrabě Swéerts-Sporck rozvinul na panství rozsáhlou stavební činnost a mimo jiné vystavěl i vrcholně barokní kostel Nalezení Svatého Kříže v Dubé. I zámek Berštejn byl barokně přestavěn a rozšířen o boční křídla, byla zde vysvěcena zámecká kaple. Možným (spolu)autorem jeho nové podoby je pražský architekt Václav Špaček. Rodině Swéerts-Sporcků patřil zámek do roku 1810, kdy byl prodán Arnoštovi z Valdštejna. Valdštejnové pak zámek Nový Berštejn drželi až do roku 1918. Pseudohistoricky jej upravili a dali mu dnešní vzhled. Konec valdštejnskému panství přinesla první pozemková reforma za první republiky.
Novým majitelem zámku se roku 1920 stal Tomáš Maglič, generální rada Škodových závodů. Na zámku vybudoval také tenisový kurt.
V roce 1935 zámek Berštejn koupila Růžena Jiratová-Kabátová, která zvelebila nejen zámek, ale také zámecký park, statek a pivovar. Obnova panství byla jako zajímavá událost zmíněna také v novinách.
V průběhu druhé světové války byl zámek ve správě německého barona Ludolfa von Wedel-Parlow, jenž měl dbát nejen na prosperitu berštejnského panství, ale také na jeho nový význam. Zámek sloužil jako místo setkávání umělců – natáčel se zde také film, a později jako nacistický archív ve věcech Francie. Nejcennější dokumenty byly dětmi převáženy během bombardování na bezpečnější místo. Bombardování zničilo zámecký pivovar, který zpracovával vyhlášený místní chmel „Dubský zelenáč“.
V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na okresní dům zdraví, poté na zvláštní internátní školu. Kvůli havarijnímu stavu budovy musel být v roce 1983 dětský domov ze zámku odstěhován. Zámek sice chátral, ale v roce 1983 nemohl být podepsán demoliční výměr, protože v roce 1985 (24. 5.), byl zaslán Rostislavu Bílkovi (který se de facto postaral o zrušení internátu z havarijních a bezpečnostních důvodů) dopis (č.: 1753/85-VI/1) z Ministerstva kultury ČSR, který jasně uvádí, že tehdejší odbor kultury ONV Česká Lípa (čj. 916/85) našel nového zájemce, jenž později začal provádět rekonstrukci střechy. Jenže to bylo asi tak vše, na co se nový zájemce zmohl a od dalších aktivit upustil, včetně správy samotného zámku. Jelikož byl v té době zámek volně přístupný, tak i značně demolován (ruční umělecká kovářská práce na vstupních a zadních vchodových dveří, luceren a dřevěných „vyřezávaných“ dveří v bývalé jídelně Dětského domova) na což Rostislav Bílek v roce 1987 upozornil MK ČSR a ten obratem správce objektu ONV Česká Lípa (č. dopisu 7.780/87-VI/1), aby objekt zabezpečil, což se nakonec stalo a zámek byl „zakonzervován“, což ale nebránilo tomu, aby zámek nadále chátral.
V roce 1991 zchátralý zámek s parkem koupil Miroslav Slezák. V letech 1992 až 1996 proběhla rekonstrukce. Od roku 1996 zámek slouží jako hotel, v anglickém parku se nachází golfové hřiště, dva tenisové kurty a dětské hřiště. Zachráněn a využíván je i barokní bazén. Miroslav Slezák byl za opravu zámku v roce 2012 oceněn prvním místem v soutěži „Má vlast v srdci Evropy“.
Zámek je veden v celostátním registru kulturních památek jako položka 17025/5-2930, ovšem s poznámkou „s omezením bez budov šafářských domků“.
V první polovině 17. století nechal u svého zámku vytvořit Karel Rudolf hrabě ze Swéertsu park. Jedná se o dodnes velmi rozsáhlý areál obehnaný zdí v mírně zvlněném terénu, jehož část zaujímá starší původní les. V samotném parku bylo po roce 1980 evidováno 30 jehličnatých a 45 listnatých stromů. Bylo zde mnoho cypřišků, nažloutlé tisy, převislý jedlovec, zakrslý smrk, tulipánovník, převislý jasan, sloupovitý dub a mnoho obrovských starých vejmutovek.
Zámek Nový Berštejn byl postaven v 16. století v renesančním slohu, z této doby se dochovala část přízemí. Původní stavba měla zděnou přízemní budovu s valenými klenbami a lunetami zdobenou renesančními psaníčky (dnešní střední křídlo) a dřevěné patro. V první polovině 18. století došlo k barokní přestavbě a posléze bylo přistavěno patro a postranní křídla. V roce 1910 vzniklo nové podkroví a v roce 1934 došlo k pseudohistorické úpravě.
Zámek tvoří dvoukřídlá jednopatrová stavba s mansardovou střechou a věžičkou nad hlavním traktem, uprostřed čelního rizalitu se nachází portál s barokním ostěním. Součástí zámku byl hospodářský dvůr s barokní správní budovou čp. 12, vznosnou barokní bránou a historickou sýpkou. Hlavní trakt zámku nese číslo popisné 10, pravý boční trakt čp. 21.
Podobu zámku zachytil v roce 1833 v kolorované kresbě Karel Hynek Mácha.
Zámek Berštejn, tento pohádkově oživlý zámek z 16. století byl ještě před lety ruinou uprostřed nádherné divoké přírody CHKO Kokořínsko, v samém srdci Dubského Švýcarska, uprostřed Polomených hor. Zámek byl určen k demolici. Pak jej koupil a znovu přivedl k životu bývalý profesionální sportovec Miro Slezák. Zachránil tak krásný zámek s anglickým parkem, jenž v minulosti okouzlil mnoho významných osobností, mimo jiné i Albrechta z Valdštejna, Franze Kafku a filmové tvůrce z celého světa.
Dnes na zámku majitel s rodinou bydlí a od května do října se zde s manželkou Markétou osobně stará o zámecké hosty. Je to místo nabité bohatou historií a domácí atmosférou, kde čas běží jinak. Kapacita je až 70 lůžek, velký sál pojme až 100 osob.
Zámecké prostory nabízí soukromí i velkorysý prostor a jsou domácími s láskou zařízeny dobovým nábytkem.
V rozlehlém anglickém parku se nachází sportovní areál s venkovním bazénem, privátním 9ti jamkovým golfovým hřištěm, dvěma tenisovými kurty (z nichž jeden je unikátní s přírodní „wimbledonskou“ trávou) a dětským hřištěm.
Máchovo jezero s vodními sporty, plachtěním a surfováním je odtud jen 7 km. Ideální místo pro rodinné pobyty, privátní oslavy, svatby a firemní akce s ubytováním na zámku Berštejn.
1556-1618 / Adam Berka z Dubé, zakladatel zámku Berštejn, pocházel z významného rodu Ronovci, později zvaného jako z Dubé a z Lipé. Původně zdědil staré rodové sídlo, již tehdy zpustlý, Husity vypleněný hrad Berkenštejn (nyní Starý Berštejn), který se dodnes nalézá severně od městečka Dubá nad vsí Vrchovany (Wrchhaben) nedaleko Máchova jezera. Před nákladnou opravou gotického hradu dal někdy mezi lety 1556 a 1567 přednost výstavbě nového renesančního sídla, zámku Berštejn na místě bývalé tvrze z doby Svaté říše římské. Renesanční stavba měla jednu patrovou budovu – dnešní střední křídlo, patro bylo dřevěné. Zámek se v minulosti nazýval obvykle také Nový Berštejn, Perstein, Neuperstein, Perštýn.
1618-1620 / Po roce 1618 vlastnil zámek Adamův syn Václav, který byl nejvyšším zemským sudím za vlády Fridricha Falckého a zároveň jednou z významných osobností protihabsburského odboje. Po porážce českých stavů (1620) uprchl ze země a jeho zkonfiskované majetky získali Valdštejnové.
1620-1634 / Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna byl významný šlechtic, vlivný státník, obávaný vojevůdce a nejvyšší velitel císařských vojsk během třicetileté války. Později upadl v nemilost a byl se souhlasem císaře zavražděn císařskými důstojníky. Zámek vlastnil do své smrti.
1634-1723 / Po zavraždění Albrechta z Valdštejna daroval císař Ferdinand II. celé dokské panství hraběti Richardu Walterovi Butlerovi, který byl jako plukovník ve Valdštejnových službách, ale zradil ho a stal se jedním z jeho vrahů. Hrabě byl původem ze starého irského rodu a jeho potomci na zámku Berštejn sídlili do roku 1723.
1723-1810 / Nový majitel, František Karel Rudolf hrabě Sweets-Sporck, rozvinul na panství rozsáhlou stavební činnost a mimo jiné vystavěl i vrcholně barokní kostel Nalezení Svatého Kříže v Dubé. I zámek Berštejn byl barokně přestavěn a rozšířen o boční křídla. Byla zde vysvěcena soukromá zámecká kaple s povolením Vatikánu.
1810-1918 / Od roku 1810 patřil zámek opět Valdštejnům, kteří jej pseudoslohově upravili a dali mu tak dnešní vzhled. Barokní bazén užívali ke koupání a v parku vybudovali umělý vodopád. Konec Valdštejnskému panství přinesla první pozemková reforma za první republiky
1920-1935 / V roce 1920 se po pozemkových reformách stal novým majitelem zámku Tomáš Maglič, generální rada Škodových závodů. Měl slabost pro luxus. Na zámku vybudoval také tenisový kurt.
1935-1939 / V roce 1935 zámek Nový Berštejn koupila Růžena Jiratová-Kabátová, která zvelebila nejen zámek, ale také zámecký park, farmu a pivovar. Obnova panství byla jako zajímavá událost zmíněna také v novinách. Zemi musela opustit kvůli svému protihitlerovskému postoji. V emigraci podporovala francouzský odboj.
1939-1945 / V průběhu války zámek vlastnil baron Christian Otto von Wedel-Parlow. Po jeho tragické smrti byl zámek ve správě jeho bratra barona Ludolfa von Wedel-Parlow, jenž měl dbát nejen na prosperitu berštejnského panství, ale také na jeho nový význam. Zámek během války sloužil jako místo setkávání umělců – natáčel se zde také film, a později nuceně jako nacistický archív ve věcech Francie. Nejcennější dokumenty byly dětmi převáženy během bombardování na bezpečnější místo. Bombardování zničilo zámecký pivovar, který zpracovával vyhlášený místní chmel “Dubský zelenáč”. Ukrytý nacistický poklad se doposud nenašel, stále po něm pátrají lovci dokladů.
1945-1990 / V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na okresní dům zdraví, byl politikou školou a poté mnoho let fungoval jako zvláštní internátní škola. Zámek zoufale chátrá a v roce 1983 je dokonce podepsán demoliční výměr.
1991- / Chátrání zámku Berštejn zastavila až obnovitelská péče Miroslava Slezáka, který citlivě znovu vybudoval a k novému životu vzkřísil zámek i park za pomoci svých obětavých přátel arch. Alexandra Pernera a Ing. Otakara Vondráčka v letech 1992 až 1996. V roce 1997 je zahájen provoz zámeckého hotelu na zámku Berštejn. Od roku 1997 na zámku majitel s rodinou také bydlí a od dubna do října se zde s manželkou Markétou Slezák osobně stará o zámecké hosty, viz. Naše filosofie. V roce 2012 získává Miroslav Slezák ocenění za rekonstrukci zámku Berštejn bez dotací a péči o památku v soutěži „Má vlast v srdci Evropy“. Zámek Berštejn Hotel & Golf Resort byl také odbornou porotou mnohokrát nominován na ocenění Hotel roku, Czech Hotel Awards. V roce 2016 a v roce 2017 toto ocenění získal, stal se “Hotel of the Year 2016” a “Hotel of the Year 2017”, kategorie Congress.
Panský hospodářský dvůr naproti zámku byl ve státní správě až do roku 2014. Poté byl v restituci vrácen potomkům původní majitelky Jiratové-Kabátové. Miro Slezák s manželkou Markétou areál postupně dokoupili v letech 2019 až 2021, aby jen znovu spojili se zámkem, jehož je historickou součástí, a začínají zde se záchrannými pracemi.
Areál zámku Nový Berštejn nechal postavit okolo poloviny 16. století Adam Berka z Dubé. Na počátku 18. století byl zámek v návaznosti na stavební činnost v okolí Dubé barokně upraven. Architektonicky hodnotný celek se zahradami doplňují provozní objekty.
Původní evidenční list památky:
Zámek s parkem a vjezdovou branou do dvora – dětský domov (zvláštní škola internátní)
Umělecky hodnotný celek, historicky důležitý.
Zděná, omítaná budov, patrová s mansardovou střechou, krytou taškami. Půdorys „L“ s představeným východním křídlem, na západní straně přístavek, v nároží schodištní věž, oblá, vestavěná. Hlavní severní průčelí 7 okenních os, 2 na vých. křídle. Okna v přízemí pravoúhlá s mohutnými klenáky v šambráně s uchy. Lisenový rám. V ose portál s půlkruhovým závarem s profilovanou supraportou. Okna v patře s parapetními poli, střední okna se zdobnou supraportou, boční s trojúhel. nadokenní římsou, ostatní s rozlomenou nadokenní římsou. Ve střeše nad střední částí mě. risalitu 3 vikýře s nárož. volutami se segment. štítem.
Na hraně střechy hranolová vížka s lucernou s jehlancovým závěrem, pobita plechem. Zadní podélná stěna do zahrady 7 okenních os, obdobné průčelí, okna v přízemí v šambráně s uchy a středním klenákem.
Průjezd valený s lunetami, v přízemí střídavě místnosti valené s lunetami, valené křížově, valené s obkročnými nebo styčnými lunetami.
Nad schodištěm stoupavá valená klenba, střídavě křížová nebo s lunetami.Velká místnost z prjezdu vpravo valená s lunetami, s barokním dřevěným portálovým vchodem s tordovanými dříky. V oknech ve výklencích barokní mříže.
Patro plochostropé, v malé světnici valená klenba,
Na jižním průčelí rozsáhlá zahrada, řešená jako ang. park. Naproti před hlav. průčelím hospodářský dvůr s vjezdovou branou.
U hlavního portálu barokní mříž se znakem Berků z Dubé (zkřížené ostrve).
Hospodářská budova – zděná omítaná budova, patrová, s mansardovou střechou, krytou taškami. Oprava okapů prosinec 1974.
Zámecký park – rozsáhlá zahrada, řešená jako anglický park (v jižním průčelí).
Vjezdová brána do dvora – naproti před hlavním průčelím hospodářský dvůr s vjezdovou branou. Zděná, omítaná, vjezd půlkruhovitého tvaru, přecházející ve štít. Zakončen profilovanou římsou. Na ni nasazena stříška půlobloukového tvaru, kryta taškami.
Zámek je sice kulturní památkou i hotelem, který má na nádvoří obsáhlou informační tabuli, ale běžně je nepřístupný… Mně se čirou náhodou podařilo trefit okamžik, kdy byla kovová brána odemčena, takže jsem se k ceduli dostal (většina z textů se shoduje s výše uvedeným, něco k nim z tabule doplněno).