- Dolní zámek Teplice nad Metují
- Zámek Teplice
- Zámek Bílina
- Zámek Roztoky u Prahy
- Zámek Nový Berštejn
- Zámek Cítoliby
- Zámek Blšany u Loun
- Zámek Nový Hrad v Jimlíně
- Zámek Velké Žernoseky
- Zámek Libochovany
- Zámek Neuberk v Mělníku
- Zámek Stvolínky
- Červený dům v České Lípě
- Zámek Janov
- Zámek Postoloprty
- Zámek Lišnice
- Zámek Rumburk
- Bývalý zámek Ledebour
- Zámek Hořín
- Zámek Boreč
- Zámek Mšené-lázně
- Zámek Lenešice
- Zámek Budenice
- Zámek Štáf ve Zlonicích
- Zámek Poutnov
- Zámek Mnichovo Hradiště
- Zámeček u Vysoké Lípy
- Zámek Chomutov
- Zámek nad Vysokou Lípou
- Zámek v Lázních Libverda
- Zámek v Pnětlukách u Podsedic
- Zámek Skalka u Vlastislavi
- Zámek Milešov
- Zámek Kostomlaty pod Milešovkou
- Zámek Chcebuz
- Zámek Dlažkovice
- Zámek Libčeves
- Zámek Hrdly
- Zámek Lovosice
- Zámek Rynartice
- Zámek Velký Valtinov
- Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí
- Zámek ve Sloupu v Čechách
- Schmittův zámek Český Dub
- Starý zámek Český Dub
- Zámek Hrádek u Nechanic
- Zámek Markvartice
- Zámek Česká Kamenice
- Zámek Potštejn
- Zámek Hořice
- Zámek Maníkovice
- Zámek Lomnice nad Popelkou
- Zámek Lipová
- Zámek Ostrov
- Zámek Bynovec
- Zámek Nejdek
- Zámek Daňkov
- Zámek Břeclav (Lundenburg)
- Zámek Starý Rybník (Altenteich)
- Zámek Weesenstein
- Zámek (a hrad) Tachov
- Nový zámek Chodová Planá
- Zámek Údlice
- Vánoční dům Karlovy Vary (zámek Doubí)
- Zámek Litvínov (a muzeum)
- Zámek Klášterec nad Ohří (a muzeum)
- Zámek Libochovice
- Kříž u kostela svatého Jana Nepomuckého u zámku Javorná
- Zámek Liběchov
- Zámek Horní Police
- Zámek Felixburg, obec Rašovice
- Zámek Semily
- Zámek Cebiv
- Zámek Rabštejn nad Střelou
- Zámek Bezdružice
- Zámek Javorná
- Zámek Zákupy
- Hrad a zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem
- Zámek Doksy
- Zámek Zahrádky
- Zámek Jílové
- Zámek Ohrada (Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství)
- Zámek Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí
- Zámek Starý Hrozňatov (hrad Kingsberg)
- Zámek Sokolov (Falkenau)
- Zámek Jindřichovice
- Zámek Náchod
- Zámek Přerov nad Labem
Na náměstí Aloise Jiráska v Teplicích nad Metují stojí budova tzv. Dolního zámku s přilehlým rozsáhlým parkem, dnes veřejnosti nepřístupný domov se zvláštním režimem.
Obecní web:
Ranně barokní zámek z roku 1664. Byl postaven baronem Zikmundem Schmiedlem ze Schmieden. Na hlavní fasádě jsou k vidění znaky Schmiedlů a Vrtbů, zakladatele zámku a jeho manželky. K zámku od jihu přiléhá dnes oficiálně nepřístupná zámecká zahrada, známá pro menší sbírku rokokových plastik od následníků odkazu Matyáše Bernarda Brauna. Plastiky zdobí nejen zahradní zeď ale také samotnou zahradu, kde se nacházejí sochy Léto a Podzim, převezené sem zřejmě v polovině 18. století ze zámku v Kuksu (snad v souvislosti s návštěvou hraběte Šporka, majitele Kuksu, v Adršpašských skalách v roce 1723). Po roce 1749 dal Adam Straka z Nedbalic v místnostech zámku zřídit štukové stropy s figurální výzdobou. V přízemí byla postavena malá zámecká kaple.
Počátkem roku 1775 přepadli zámek vzbouření poddaní a hledali zde „Zlatý patent“ Marie Terezie, který jak se domnívali, rušil v celých Čechách robotu. Zámek byl vypleněn a zámecký archív zničen. Od té doby zámek vystřídal několik majitelů, z nichž co úprav se týče, byl významným hlavně továrník Bedřich Faltys, který statek Dolní Teplice koupil v r. 1888. Protože zámek se stal jeho sídlem, dal k hlavní budově přistavět ještě křídlo do zahrady. Od roku 1953 v zámku sídlil domov důchodců a nyní je zde Domov se zvláštním režimem.
AI Googlu se opět skvěle předvedla. Teplice jako Teplice, odkazy vedou na zámek v Čechách, nějaká Metuje zjevně vůbec není důležitá:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989:
Statek Dolní Teplice se poprvé připomíná v r. 1615 při dělení majetku po Václavu Bohdaneckém z Hodkova. V r. 1644 koupil statek Zikmund Schmiedel ze Schmieden a o dvacet let později zde dal postavit barokní zámek. Zámek má jedno patro, půdorys je obdélníkový, v podélné straně je třináct oken. V průčelí jsou dva portály stejného tvaru s těžkou římsou nesenou dvěma konzolami a vyvýšenou uprostřed pro znaky stavebníka a jeho manželky. Okna v přízemí mají nadokenní římsy opatřené štukovými věnci, okna v prvním patře jsou pod prohýbanou nadokenní římsou zdobena máslovitými ornamenty. V r. 1749 získal Dolní Teplice s 3 vesnicemi Adam Straka z Nedabylic. Ten dal v místnostech zámku zřídit štukové stropy s figurální výzdobou. V přízemí byla postavena malá zámecká kaple, zaklenutá klenbičkou. Zahrada a zahradní zeď byly doplněny plastikami z Braunovy školy v Kuksu.
Po vymření strahovské větve v r. 1769 došlo o statek Dolní Teplice, k němuž do konce feudálního období náležely tři vesnice, ke sporu. Protože Dolní Teplice nebyly součástí strahovského svěřeného majetku, zůstaly v držení dcery Václava Adama Jiřího Straky z Vlkanova. V lednu 1775 prozradil správce tohoto panství poddaným, že Marie Terezie vydala patent, který zrušil robotu. To bylo příčinou selského povstání. Poddaní vyplenili zámek, zničili archív a hraběte z Vlkanova odvedli jako rukojmí s sebou. Václav z Vlkanova prodal Dolní Teplice v r. 1790 polickému obchodníku s plátnem Václavu Šrůtkovi, jehož synové Václav a František drželi Dolní Teplice až do r. 1832. Od nich koupili Dolní Teplice Rummerskirchové, kteří panství se 4 vesnicemi prodali Aichelburkům. V r. 1888 koupil statek továrník Bedřich Faltys. Protože zámek se stal jeho sídlem, dal k hlavní budově přistavět ještě křídlo do zahrady.
Jižnímu průčelí obdélné patrové budovy dominuje dvojice portálů (pravý je slepý) zdobených znakem stavebníka a jeho manželky. Okna (vlevo od portálů v obou patrech sdružená) doplňují masivní nadokenní římsy.
Faltysům patřil zámek až do r. 1945, kdy byl konfiskován. Dodnes slouží jako domov důchodců.
Zámek je kulturní památkou:
Zámek je hodnotnou ukázkou raně barokního zámku s vrcholně barokní fasádou a bohatou štukovou výzdobou, doplněný sochařskou výzdobou připisovanou dílně M. Brauna. Nedílnou součást areálu tvoří i zámecký park.
Jednopatrová volně stojící budova umístěna jižně od farního kostela, obklopena parkem ze tří stran a čtvrtou (východní) stranou obrácen do náměstí. V zámecké zahradě alegorické sochy Léta a Podzimu.
Osada poprvé připomínána 1362 (Gusweynsdorf alias Teplicz). Kolem roku 1369 nahrazen tento název jménem Wickerivilla (Wykmanivilla, Wicmansdorff). Po roce 1615 došlo k rozdělení panství i osady na Horní a Dolní Teplice (Ober und Untre Wekelsdorf). Roku 1644 koupil statek Dolní Teplice Zikmundt Schmidel a o dvacet let později zde dal postavit barokní zámek.
Při záchranném arch. výzkumu v červnu 2000 (J.Tůma, OM Náchod) získána v areálu zámecké zahrady keramika 17. století. Při rekonstrukci kanalizace na jaře 2010 zachycena destrukce zdi ze 17. století (J. Tůma RM Náchod). S největší pravděpodobností se jednalo o původní ohradní zeď nacházející se cca 2 m od stávající ohradní zdi.
Původní evidenční list památky:
Jednopatrová volně stojící budova umístěna jižně od farního kostela, obklopena parkem ze tří stran a čtvrtou východní stranou obrácena do náměstí AI. Jiráska. Hlavní průčelí o jedenácti okenních osách, z nich třetí a osmá sdružená, členěná patrovou římsou. Na fasádě ornamentika květinová a nad portálem rokajová kartuš. V jihových. části patrná věž s iónskými pilastry a fabion. římsou a jehlancovou střechou. Místnosti přízemí některé s českými plackami, v patrech bohaté rostlinné a figurální štuky. K záp. průčelí přistavěno kolmé křídlo s vížkou, v něm kaple s českou plackou. V zámecké zahradě alegorické sochy Léta a Podzimu.
Zámek raně barokní z r. 1664 s úpravami 18. stol., z té doby štuková výzdoba interiéru, poč. 19. stol. kolmé křídlo s kaplí. Plastiky zámku poč. 18. stol. M. Braun. V kapli barokní oltář.
Socha Léto – ženská postava s obnaženým kolenem, volně řasená draperie svrchního šatu. V rukou drží kytici a na hlavě má květinový věnec.
Socha Podzim – stojící obnažený mladík Michelangelovského typu, upomíná na Davida, v levé ruce volně svírá olivovou ratolest. Přes pravé rameno má lehce přehozený pláštík a opírá se o skálu.
Obě sochy jsou z pískovce a postaveny na vysokém jednoduchém soklu.