weby pro nejsevernější čechy

Křížová cesta ve Cvikově (Na Kalvárii)

Článek je součástí seriálu Křížové cesty

Ano, já vím, že jsem nedodělal křížové cesty Šluknovského výběžku a mám velký dluh, přesto už pošilhávám po okolí. Jedna z těch, kterou máme nedaleko od nás, se nachází na Křížovém vrchu u Cvikova.

Když už tedy ve Cvikově zastavíte, neměli byste toto místo, údajně silně pozitivně energetické, minout. Stačí se z náměstí držet modré turistické značky. Po Žitavské projdete kolem multikulturního hotelu Sever, kde je Infocentrum, zahnete do Ústavní a kolem obnovené kapličky svaté Zdislavy mírným kopcem vystoupáte kolem moderní zástavby k dětské léčebně, u níž se křížová cesta nachází.

Za pozornost určitě stojí v areálu léčebny věžový vodojem, pozoruhodná stavba, z níž jsou foceny některé fotografie na informačních městských materiálech a která je bohužel veřejnosti nepřístupná.

Ale zpět na Křížový vrch. Nadmořská výška čedičového vrcholu je 437 metrů, původně zvaný Lískový vrch (Nüssebergel). Dnes jsou kaple i sousoší Kalvárie na křížové cestě chráněny jako kulturní památka České republiky, ovšem ještě nedávno jim hrozil zánik. K obnově zchátralého areálu došlo roku 1991, ovšem další devastaci a krádežím se nedaří zabránit.

Křížová cesta začíná větší výklenkovou kaplí s reliéfem Krista na hoře Olivetské (údajně z roku 1732), následuje v lipové aleji umístěných 14 kaplí samotné křížové cesty se zasklenými reliéfy (což se dost špatně fotí). Vrcholová kaple Božího hrobu, k níž vede mezi rododendrony trojice schodišť, je údajně prázdná (dveře zamčené). Za ní na skále z obou stran schodištěm přístupná plošina s lavičkami a poničeným zábradlím. Na kamenném sloupu býval železný kříž, sochy pocházejí z 1. poloviny 19. století. Otlučená svatá Maří Magdalena nese nejrůznější vyryté nápisy, Panně Marii chybí hlava a svatého Jana Evangelistu v roce 2000 někdo ukradl celého, zbyl tu po něm jen podstavec.

Podrobný popis historie areálu se v jednotlivých zdrojích trochu rozchází, je tedy lepší se podívat na jednotlivé popisy tady a tady.

Stručně asi tak  – v roce 1728 začal punčochář Johann Franz Richter budovat poutní místo na vrchu dnes zvaném Křížový nebo Kalvárie. Místní dobrodinci nechali na cestě ke kapli vystavět osm kapliček s nejdůležitějšími výjevy Kristova utrpení, cesta tak postupně získávala ráz křížové cesty. Postupem času bylo dostavěno všech 14 zastavení křížové cesty. Během druhé světové války místo velmi zchátralo, až v roce 1991 cvikovský městský úřad nechal křížovou cestu zrenovovat. Dnes se zde nachází 14 výklenkových kaplí lemovaných alejí stromů.

Ode mne už jen fotky, jak to tady na začátku roku 2014 aktuálně vypadalo (postupně aktualizováno).

Series Navigation<< Kaple na Křížové Hoře a křížová cesta v Českém KrumlověKřížová cesta v Kadani >>
Tagy