weby pro nejsevernější čechy

Křížová cesta Annaberg (Anenský vrch) u Lobendavy (1829-1834)

This entry is part 25 of 26 in the series Křížové cesty

Možná jste si všimli, že na Výběžku se občas podíváme někam za jeho hranice a zmíníme nějaké ty zeměpisně-dějepisně-kulturní zajímavosti, zatímco samotnému regionu se věnujeme pouze tak, že se přemísťujeme po vybraných akcích (a přitom dole na hlavní stránce jsou odkazy na weby plné zajímavých informací, jestli jste to nepostřehli). Tak si říkám, že je načase to trochu změnit…

Myslím, že to bylo na letošní Velikonoce, kdy jsem se s jedním nejmenovaným varnsdorfským starostou bavil o tom, že sebemenší turistický materiál může být zajímavou inspirací, námětem k zamyšlení a pohybu. Protože to bylo na Velký pátek při Cestě bolesti a víry v Jiřetíně pod Jedlovou, bavili jsme se o několikastránkové knížečce Křížové cesty Šluknovska, kterou vydala římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Bylo to poté, co jsem mapoval jednu takovou památku na západě Čech. Shodli jsme se na tom, že by se určitě během prázdnin v ruce s touto brožurou dalo těch pár výletů stihnout a podívat se do míst, kam to člověka běžně nezavane.

Jenže člověk míní a času je málo, takže to pořád nějak nevycházelo. Pak se ale blýsklo trochu na lepší časy a příležitost se našla. Sežeňte si tedy onu knížečku, nalistujte strany 20 a 21 a pojďte se podívat na Annaberg (Anenský vrch) u Lobendavy (N 51°0.980, E 014°19.650).

Areál je kousek od silnice mezi Lipovou a Lobendavou, pokud tam zrovna není jarmark, asi by se dala odbočka velmi snadno přehlédnout. Mezi silnicí a poutní kaplí svaté Anny je dost místa, kde se dá v klidu zaparkovat. Pokud se postavíte na volné prostranství a kapli máte za zády, před sebou na kraji lesíka vidíte Getsemanskou zahradu, kolem níž se vine netradičně do podkovy zatočená cesta s jednotlivými zastaveními.

Začíná vlevo, před každým sloupkem je kamenná lavice a na něm v oblouku text německý, pod obrazem český. Obrazy vypadají jako fotokopie nějaké slavné křížové cesty, které zřejmě původně byly chráněné jakýmsi nátěrem. Do zhruba poloviny cesty jsou obrazy jakž takž v pořádku, ale druhá polovina zastavení je nejspíš vystavena rozmarům počasí čelem, takže z obrazů i z nápisů toho už moc nezbývá.

Zastavení první – Ježíš Kristus nevinně odsouzen

Zastavení druhé – Přijímá kříž

Zastavení třetí – Poprvé padá pod křížem

Zastavení čtvrté – potkává svou matku

Zastavení páté – Šimon Kyrenský mu pomáhá nést kříž

Zastavení šesté – Veronika mu podává roušku

Zastavení sedmé – Padá podruhé pod křížem

Zastavení osmé – Jeruzalemské ženy

Zastavení deváté – Padá potřetí

Zastavení desáté – Strhují mu roucho

Zastavení jedenácté – Přibíjejí ho na kříž

Zastavení dvanácté – Na kříži umírá

Zastavení třinácté – Mrtvé tělo kladou Matce na klín

Na konci cesty je boží hrob, který na první pohled spíš vypadá jako zanedbané hospodářské stavení. Velká dřevěná vrata zamčená, vlevo od nich zbytky posledního, XIV. zastavení.

Zastavení čtrnácté – Ukládání do hrobu

V již zmíněné Getsemanské zahradě několik soch – modlící se Kristus s andělem a spícím doprovodem.

Ježíš Kristus v modlitbách

Svatý Jakub

Svatý Petr

Svatý Jan

Kaple je vcelku zachovalá a prostinká (ale pamatuje dozajista lepší časy).

Erb nad vchodem do kaple

Oltář

Interiér kaple sv. Anny

Pohled do kaple z kůru

Když se vrátíte zpět k silnici, na protější straně mezi lípami jsou jakési kamenné zbytky – údajně se jedná o pozůstatky pramene zázračné vody.

Další informace o poutním místě se dají dohledat na internetu, kromě již výše zmíněných stránek třeba tady nebo tady.

Series Navigation<< Křížová cesta Jáchym (Joachimsberg) u Lobendavy (1914)Křížová cesta Nejdek >>
Tagy