weby pro nejsevernější čechy

Mojžířské vodopády

This entry is part 28 of 47 in the series Vodopády

Ve svazích labského kaňonu nad částí města Ústí nad Labem Mojžíř se nachází několik roklí, v nichž jsou (někdy) k vidění vodopády.

Je to zvláštní krajina. Husté listnaté lesy pokrývají poměrně strmé srázy, v nichž jsou vodou vydrásány nezvykle hluboké rokle. Cesty vedou vysoko nad korytem, a většinou „do nikam“. Končí uprostřed svahu v blízkosti vodopádů. Voda tu kdysi musela mít úžasnou sílu, jenže dnes není problém kráčet suchou nohou prostředkem koryta a místo vodopádu je k vidění spíš kapkopád, pokud vůbec.  A občas je to lepší, než jít jasnou cestou a pak se krkolomně spouštět dolů k místu, kde by se měla valit voda proudem – po všudepřítomném spadaném listí to klouže, a kutálet se metry terénem není nejlepší zážitek.

Jedním z míst, kde jsou vodopády identifikovány, je jedno (západní) rameno Kamenného potoka. Vodopády jsou ale jmenovány jako Mojžířské, po potoce se jmenují jejich sesterské, vzdálené vzdušnou čarou sotva půl kilometru.

Z ulice Hlavní slepou odbočkou mezi domy, pak lesní cestou pod kopcem, na němž se nachází hrad Mojžíř. Po necelých 700 metrech se v rokli objeví první, největší stupeň – web o vodopádech (odkaz viz výše) udává, že jde o zde na Ústecku nezvyklé pískovcové podloží. Pokud je vody dost, přepadává proud přes hranu lavice volně, bez kontaktu s podložím, do hloubky cca 2 metry. Bohužel, leden 2020 mi nabídl pohled na dva-tři slaboučké čůrky.

O pár metrů dál je skalní rozsedlina, v jejímž nejnižším místě přímo po pískovci stéká voda cca 1,5 metru.

K vodopádu třetímu, který je na webu popsán, jsem se nedohrabal, snad příště. Ten by měl být na čediči a překonávat spád cca 3 metry.

Více tipů na výlet naleznete na stránkách České středohoří

Series Navigation<< Blanský vodopádVodopády na Jedlové (Dolní, Pekelný, Jedlový) >>
Tagy