weby pro nejsevernější čechy

Vodopád Velký Štolpich

Článek je součástí seriálu Vodopády, peřeje, kaskády

Na toku potoka Černý Štolpich (někdy zvaný též Velký Štolpich nebo Velký Sloupský potok) je vodopádů celá řada, ale ten, který je nejznámější a za kterým se chodí nejvíc, se nachází v místě křížení žluté a červené turistické značky.

Dostat se k vodopádu je tak možné různými způsoby – od Hejnic jedna trasa po zelené a žluté kolem soustavy vodopádů na dolním toku Černého Štolpichu (Hrazený, Dvojitý, Skok). Druhá trasa je po červené, ta nabízí odbočku na fantastickou vyhlídku Ořešník. A kdo se nebojí delších cest, může to vzít od Bílého Potoka po zelené přes vodopád Černého potoka, pod (nebo přes) Frýdlantské cimbuří a Polední kameny a po žluté dorazit z opačné strany. Ať tak nebo tak, potok nabízí spoustu „malých“ a bezejmenných peřejí a kaskád takřka všude, pořád je nač se dívat.

Samotný vodopád se nachází pod mostkem, pře který vede červená. Až někteří tvrdí, že je z něj pěkný výhled na vodopád, polemizoval bych – zrovna moc toho z něj neuvidíte, možná i přehlédnete dole plošinku se zábradlím (údajně zde bylo vybudováno v roce 1936). Pokud se chcete vodopádem opravdu pokochat, je třeba absolvovat minimálně úsek po červené od mostku dolů právě na onu vyhlídku, a třeba pak po neznačené pěšině podél potoka až na žlutou značku.

A něco odborných oficialit:

Vodopád Velký (nebo také Černý) Štolpich se nachází na Sloupském potoce na severním svahu Jizerských hor. Ve skutečnosti se nejedná o jeden vodopád, ale soustavu vodopádů, které na zhruba 70 metrech překonávají skalní stěnu vysokou přes 30 metrů.

Soustava začíná sérií kaskád a menších vodopádů hned pod lávkou u turistického rozcestníku.

Pod těmito kaskádami už začíná nejvyšší vodopád celé soustavy, který má výšku 5,2 metru. Pokud se započítají i menší stupně nad ním jeho výška je přibližně 10 metrů.

Pod hlavním stupněm se proud rozděluje na dvě části. Levé rameno vytváří jen kaskády, zatímco na pravém rameni je pěkný parabolický vodopád vysoký 4 metry.

Poté se oba proudy spojují nad posledním dvoumetrovým vodopádem.

Další tipy na výlet najdete na stránkách Brána do Čech

Series Navigation<< Spodní vodopád Černé Nisy (Liberec – Kateřinky)Mumlavský vodopád >>
Tagy