weby pro nejsevernější čechy

Vodopády na Černém Štolpichu (Skok a Dvojitý)

This entry is part 15 of 47 in the series Vodopády

Pod kaskádou vodopádů Velký Štolpich se na toku potoka Černý Štolpich (někdy zvaný též Velký Štolpich nebo Velký Sloupský potok) směrem k Ferdinandovu nachází řada kaskád a peřejí, mezi nimiž jsou na mapy.cz a webu o vodopádech jmenovány samostatně tři místa. První je Skok a o něco dál pak Dvojitý vodopád.

Podivné jméno potoka je údajně zkomolenina z němčiny – Stollenbach. Odkazuje ke štolám v jeho okolí (například Rudná jáma kousek nad rozcestím Pod vodopády), kde se dříve těžila železná ruda pro Raspenavský hamr. Podél potoka vede žlutá turistická značka po Štolpišské silnici, vybudované v roce 1891. A já jsem opět v úzkých, protože voda tu skáče po kamenech na tolika fotogenických místech, že v pořízených obrázcích rozeznat ony dva konkrétní vodopády je úkol nad mé schopnosti. Navíc mám podivný pocit, že i na mapy.cz jsou snímky Skoku a Dvojitého vodopádu promíchány a ztotožnění je pak víc než těžké.

Podle webu o vodopádech se mi jednoznačně podařilo podle okolních kamenů rozeznat Dvojitý vodopád, o němž se píše: „Je vysoký 4,5 metru. Na obrázku je pouze jeho prostřední rameno. Při větším množství vody vytváří ještě další dvě ramena.“ Foto Skoku na tomto webu chybí a podle obrázků mapy.cz si nejsem jistý.

Series Navigation<< Hrazený vodopád na Černém ŠtolpichuVodopády na Černém potoce >>
Tagy