weby pro nejsevernější čechy

Pamětní deska Josefa Straky v ulici 5. května u Pražské brány v Mělníku

V ulici 5. května v Mělníku na fasádě domu čp. 140/8 přímo před Pražskou branou je umístěna pamětní deska Josefa Straky.

Spolek pro vojenská pietní místa:

Nápis:
OLYMPIONIK JOSEF STRAKA
LEGENDÁRNÍ SKIFAŘ OZDOBENÝ EVROPSKÝMI
MEDAILEMI A ČLEN KLUBU VESLAŘŮ MĚLNICKÝCH
SE V TOMTO DOMĚ NARODIL 14.7.1904
BYL VĚZNĚN KOMUNISTICKÝM REŽIMEM
A NÁSILNĚ VYSTĚHOVÁN V ROCE 1949
ZEMŘEL V LITOMĚŘICÍCH 29.6.1976

V Centrální evidenci válečných hrobů není pamětní deska evidována.

Web pamětních míst:

Pamětní deska byla odhalena z iniciativy Klubu veslařů mělnických 1881 a města Mělník 10. července 2004 u příležitosti 100. výročí narození Josefa Straky na jeho rodném domě. Jejím autorem je Jan Brabec.

Josef Straka (1904–1976) patřil mezi světovými válkami k nejúspěšnějším evropským veslařům. Za dvacet let své aktivní činnosti získal sedmnáct titulů mistra Československa, startoval i na olympijských hrách v Amsterodamu v roce 1928. Kromě vlastní závodnické kariéry působil také jako trenér v mělnickém oddíle, později v Litoměřicích. Josef Straka pocházel z rodiny mělnických podnikatelů – rodina zde po několik generací provozovala mýdlárnu. V lednu 1949 byl spolu se svým starším bratrem Bohumilem zatčen a odsouzen k 18 měsícům odnětí svobody, v květnu firma bratří Straků zanikla na základě uvalení národní správy, rodinní příslušníci byli násilně vystěhováni do Litoměřic. Po návratu z výkonu trestu, který si odpykával v dolech na Kladně a v Jáchymově, pracoval Josef Straka manuálně v zemědělství nebo stavebnictví, resp. jako řidič v uhelných skladech.

Series Navigation<< Pamětní deska Vladimíra Veselého v Pražské bráně v MělníkuSocha Žnečka u vchodu bývalé Okresní hospodářské záložny v Mělníku >>
Tagy