weby pro nejsevernější čechy

Rozhledna Semenec u Týna nad Vltavou

This entry is part 62 of 74 in the series Rozhledny, věže, vyhlídky

Pokud vás cesty osudu někdy zavanou do jižních Čech, vězte, že ač je turistické informace spojují především s rybníky, najdou se tu také nějaké rozhledny.

I když tedy v tomto případě spíš rozhledničky… Nedaleko Týna nad Vltavou se na severozápadě od města na břehu řeky nachází na vrchu Semenec stejnojmenná betonová rozhledna, jedna z nejmenších českých rozhleden. Dojít k ní je velmi snadné, přímo z náměstí stačí vykročit po červené turistické značce, za městem je to vzhledný špacír vzrostlou alejí po silnici (asi jeden a půl kilometru celkem). Dnes se stromořadí nazývá Alej Míru, dříve ale neslo jméno po belgické princezně Stefanii, byla totiž vysázena u příležitosti jejího sňatku s korunním princem Rudlofem Habsburským roku 1881 (většina lip pochází právě z té doby). Ovšem kdo je dostatečně líný, klidně až k ní dojede autem.

Pod kopcem se stéká Vltava s Lužnicí. Místu se dříve říkalo “Na Spravedlnosti” podle bývalého popraviště. Název Semenec pochází z označení nedalekého lesa. Už od roku 1922 zde stával dřevěný pavilon, který tu umístili členové KČT ve spolupráci se Sadařským a okrašlovacím spolkem. Ten stavbičku zakoupil za zbytkovou cenu 6000 korun na okresní živnostenské výstavě pořádané v Týně, kde se v ní prezentovala kruhová cihelna pana M. Máry.

V létě 1930 byl pavilon přemístěn na skálu v lese Bedrník, proto tu byla následně vybudována čtyřboká železobetonová rozhledna podle návrhu místního rodáka, architekta Jaroslava Vojny. Městská kronika ale rozhlednu zmiňuje až v roce 1965, kdy nechal v jejím okolí zahradník Jan Votoček vykácet akáty pro lepší rozhled. Poslední opravy probíhaly v roce 2006.

Hlavně v zimě a na jaře (když ještě nenarostlo nové listí) je z ní výhled na Vltavu, na město a také na atomovou katedrálu – nedaleký Temelín. Nadmořská výška je slabých 439 m.n.m., celková výška volně přístupné stavby je 7 metrů a „vyhlídka“ je v pěti metrech, takže počítat těch 21 překonávaných schodů snad ani nemá smysl.

Series Navigation<< Rozhledna Dymník (aneb Augustova věž)Rozhledna Sokolí vrch >>
Tagy