weby pro nejsevernější čechy

Vyhlídka Triangl u Markvartic

Článek je součástí seriálu Rozhledny, věže, vyhlídky

V lesích nad Markvarticemi, na kopci Vysoký les (464 m n. m.), je „skryta“ vcelku nová vyhlídka, „kopie“ trianglu ze 20. let 20. století.

Na mapy.cz je z obce vyznačen jeden jediný vycházkový okruh (červený). Na ceduli nedaleko obecního úřadu je však tras pěších i cyklo zachyceno mnohem víc, což nepřipravený příchozí netuší. Stejně jako jsem netušil, co se vlastně skrývá za označením dvou vyhlídek zhruba v půli trasy „Myslivecká vycházka Veselíčko-Triangl“ na Vysokém kopci.

Parkovat se v obci dá asi nejlépe kousek od autobusové zastávky (linka 422) v místech, kde je Obecní úřad, Základní a Mateřská škola a hasiči. Železniční stanice je odtud cca kilometr, a je od ní blíž přes místní zámek k druhému rameni okruhu kolem vrchu Skalka.

První vyhlídka, na kraji lesa, ta je v podstatě k ničemu. Místo sice upravené, s panoramatickou tabulí, jenže z něho je vidět jen vršky postupně vzrůstajících stromů. A o na tabuli zobrazeném úhlu krajiny si lze nechat jen zdát. Ovšem stačí pár kroků a koná se velké překvapení…

Upravený plácek, velký přístřešek se stoly a lavicemi, upravené ohniště s posezením, nedaleko v lese dokonce kadibudka. Ale hlavně triangl. Dřevěná konstrukce s plošinkou, nabízející zcela nečekaný výhled (tedy pokud je správné počasí). České středohoří, několik stolových hor Saského Švýcarska, České Švýcarsko a Lužické hory. Já bohužel v mlhách jen matně tušil, kde se tyčí Růžák (sem prostě někdy musím znovu). Všechno to má na svědomí spolek Triangl Markvartice, budiž mu čest a sláva.

Něco technických údajů:

Vyhlídková plošina je cca 3 metry nad terénem a vede k ní 13 kovových stupňů strmého žebříku. Výhled je možný „díky“ orkánu Kyrill, který v lednu 2007 zničil část přilehlého lesa severním směrem. Dřevěná stavba vyhlídkového trianglu upomíná na někdejší měřičské věže. Byla postavena v roce 2015 na částečně zalesněném vrchu Vysoký les u Markvartic na Děčínsku. Vztyčení provedli v období srpen až říjen 2015 nadšenci ze spolku Triangl Markvartice, z.s. (stavbyvedoucí p. Jakub Vondráček).  O rok později v jeho blízkosti vznikl turistický přístřešek a posezení u ohniště.

Podle pamětníků byl po 2. sv. válce byl kopec bezlesý. Až později zde byly vysazeny smrky. Současný triangl stojí přesně v místě toho původního z 20. let 20. století (to dokazuje žulový hranol se zaměřovacím křížem pod konstrukcí), který vznikl při budování jednotné katastrální trigonometrické sítě. Jeho zánik spadá do 60. let.

Současný triangl byl slavnostně zpřístupněn 31. října 2015 (po slavnostních projevech požehnal trianglu vojenský kaplan Petr Šabaka, o zábavu se pak starala kapela Dixi DC).

Series Navigation<< Rozhledna VrchběláMasarykova věž samostatnosti >>
Tagy