weby pro nejsevernější čechy

Rozhledna Weifberg

This entry is part 52 of 74 in the series Rozhledny, věže, vyhlídky

Spousta rozhleden se nachází nejen na naší straně hranice, ale také na té německé. Patří k nim i Weifberg, na který jsme zvali už před časem.

Několikrát jsem se tu snažil naznačit, že v končinách, kde se nemluví česky, se zrovna dvakrát rád samostatně neprocházím. Někdy ovšem není zbytí a tak když jsem se ocitl v obci Hinterhermsdorf (sakra, jak to vůbec mohou vyslovovat?), zdála se mi procházka na volně přístupnou rozhlednu jako ideální (když už jsme ji doporučovali).

Překvapivě se o ní toho nedá zrovna moc zjistit, veškeré prameny se omezují na fakt, že dřevěná stavba vznikla roku 2000, financovala ji zemská vláda spolu s městem Sebnitz, má 173 schodů a vyhlídka je ve výši 32,4 metrů. Na tabuli přímo pod rozhlednou se lze dočíst, že její dřevo-kovová konstrukce není právě obvyklá a na osmibokém půdorysu o průměru 6,4 metru se tyčí do celkové výšky 36,9 metrů. O architektovi a stavební firmě ale ani slovo.

Z obce vede příjemná procházka (cca 35 minut) přes pole a louky pěšinkou do lesa. Zabloudit nelze – pokud na naší straně člověk leckdy pochybuje, zda jde dobře, protože skrz vzrostlé stromy nevidí a netuší, tahle kráska je viditelná zdaleka. Myslím, že alespoň polovina její výšky ční nad vrcholky stromů. I díky tomu je z ní výhled parádní, a hlavně je kam koukat. Cituji: „výhled je na téměř celou scenérii Saského a Českého Švýcarska s vrcholy Velkého Winterbergu, Königsteinu, Liliensteinu, Tanečnice, Růžovského vrchu, atd. Z Lužických hor je možné vidět Jedlovou a Studenec.“ A potvrzuji. Navíc, kdo by měl pochyby a nevyzná se, na každém zábradlí najde kovovou desku s popsaným panoramatem, takže si lze ihned potvrdit, co to vlastně obdivujete.

Jedině snad lze doporučit vydat se k ní pro jistotu z naší strany – aktuálně jsou cesty po silnici jak v Sebnitz, tak ze Saupsdorfu do Hinterhermsdorfu víc než komplikované (rozkopáno, objížďky, zákazy a pod.) a v obci samotné nezaparkujete nikde jinde, než na obřím a placeném parkovišti v blízkosti Infocentra. Co ovšem na německé straně potěší, jsou vlastně veškeré turistické informace ve dvojjazyčném provedení.

Series Navigation<< Rozhledna TanečniceRozhledna Krásno (Schönfeld) >>
Tagy