weby pro nejsevernější čechy

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě v Nouzově

This entry is part 26 of 52 in the series Rozhledny, věže, vyhlídky

Dělá se vám na rozhlednách špatně, protože trpíte závratěmi? Nelibě nesete, když se vysoko nad zemí s vámi kýve vyhlídková plošina? Pak bych pro vás měl jeden tip na rozhlednu, kde se vám něco takového opravdu, ale opravdu nemůže stát.

Nedaleko od Semil, v obci Nouzov, stojí od roku 2005 Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě, u níž je výška rozhledu udávána dokonce záporným číslem! A co je nejlepší, výhled z ní je i tak. Ta záporná výška vzniká z toho, že na vyhlídku se sestupuje dolů z okolního terénu, na vyzdívku z cihel (prý jsou ze Žitavy!). V zimě ve sněhu to bohužel tolik nevynikne…

Samozřejmě, jde o recesi, vytvořenou místními, ale místo určitě stojí za návštěvu. Se životem a dílem nevšedního génia Járy Cimrmana je tu spojeno víc než jen samotná rozhledna, je tu třeba speciální dalekohled (na pohled jinam) či telefonní budka s kličkou ovládaným aparátem. A zábradlí rozhledny je zaplněno všelijakými texty o rozhledně a Járovi, snad to na připojených fotografiích bude k přečtení.

I když je přímo u rozhledny i parkoviště, doporučil bych pěší výlet ze Semil. Obzvláště tedy v zimním období. Silnička úzká, takřka opuštěná, převýšení docela solidní. Cedulka udává konečnou výšku 528,9 m.n.m.

Nejlepší je využít jednu z tras Semilských šlápot, ke kterým lze v místním infocentru získat leták. K rozhledně vedou modré stopy, umístěné souběžně s turistickým značením. Po zelené značce z města kolem pramene sv. Václava na Koštofrank (kdysi tu prý stávala tvrz, latinsky castellum francum). Na romantickém hřbitůvku tu nad městem stojí kostel sv. Jana Křtitele z roku 1723. Po cca jednom kilometru výhledů na město Semily cesta míjí kapličku „Na hlínách“ a po dalším cca půldruhém kilometru stoupání přichází Nouzov.

Tady je k rozhledně třeba dojít přes odbočku (kolem hasičské zbrojnice). Neopomeňte zajít do nejblíže postaveného stavení u rozhledny, novodobé roubenky Farských, inspirátorů a realizátorů zdejšího unikátu – i když nejsou doma, na zápraží můžete učinit zápis do pamětní knihy, dát si razítko na pohled, nebo zakoupit turistickou vizitku…

Cesta dál pokračuje obcí kolem památníku padlým ve Velké válce až ke kapličce na rozcestí. Současná stavba pochází z roku 1933 a vznikla na místě původní kaple Pammy Marie. Tady měníme barvu a šlápoty pokračují zpět do Semil necelé tři kilometry podél modrého turistického značení.

Series Navigation<< Hlavatice – vyhlídka nebo rozhledna…?Rozhledna Varhošť u Litoměřic >>
Tagy