weby pro nejsevernější čechy

Kubečkova fara čp. 54 v Machovské Lhotě

U silnice, procházející Machovskou Lhotou, stojí dům čp. 54, Kubečkova fara.
Dům je kulturní památkou:

Přízemní zděná stavba s křížovou světničkou na kamenných sloupech byla vystavěna v r. 1813 jako evangelická fara. Doklad vývoje lidové architektury severovýchodních Čech a zároveň jeden z nejstarších správních objektů nekatolické církve.

V zástavbě volně stojící zděný přízemní dům s roubenými světničkami, zadní okapovou stěnou situován ke komunikaci. Střecha sedlová, pokrytá eternitem, původní komín z pískovcových kvádrů. Na okapové stěně střecha přesahuje, nesená stropními trámy. Nad zadní okapovou stěnou vysunut ze střechy vikýř se sedlovou stříškou, vikýř podepřený toskánskými sloupy na kvádrových podstavcích, sloupy z pískovce. Štítová stěna roubená, čtyřosá, okna obdélná, čtyřtabulková, dvojitá, lícová, dřevěnými parapety. Štít oddělen profilovanou dřevěnou římsou, o níž se opírá stříška krytá eternitem. Vodorovným prknem je štít dělen na dvě části, horní mírně předstupuje, v její ploše jedno, v dolní dvě čtyřtabulková okénka. Bednění štítu pokryto eternitem, vrchol štítu zkosen valbičkou, pod níž je pamětní prkno. V nádvorní okapové stěně dvě okna do světnice shodná s průčelními, vstup do síně s původními dveřmi v pískovcovém portálu s jednoduše tesaným rámováním, nadpraží po stranách rovné, ve středu stlačený oblouk ve vrcholu s klenákem. Nad portálem kovový závěs s lucernou. Dále okno do síně a do komory, obě okna zamřížovaná, čtyřtabulková, s profilovaným pískovcovým parapetem, pískovcové ostění s dekorem tesaných obdélníků s vykouslými rohy. Vstup do chléva jednoduchými prkennými dveřmi. Mezi oknem do síně a do komory v nádvorní okapové stěně vsazena pískovcová deska s motivem kalicha a datováním 1813. Ve vikýři dvě malá dřevěná šestitabulková okénka, ve štítu vikýře stejné okénko. Stěny vikýře pokryty eternitem. K uliční okapové stěně přistavěno dřevěné závětří. Ve střeše uliční okapové stěny seníkový vikýř s dřevěnými dvoukřídlými dvířky. Před domem zápraží z pískovcových desek, kolem plůtek z latí s pískovcovými sloupky.

Původní evidenční list památky:

Dům volně stojící v zástavbě, zadní okapovou stěnou situován ke komunikaci, přízemní, zděný,  s roubenými světničkami, s křížovou světničkou, vysunutou z boku střechy nad nádvorní okapovou stěnou a podepřenou dvěma pískovcovými sloupy. Nad zadní okapovou stěnou vysunut ze střechy vikýř se sedlovou stříškou. Krov domu hambalkový, střecha kryta eternitem. Vnitřní dispozice zachována s drobnými úpravami (příčky v síni, komoře)- Obě světnice plochostropé, síň valeně klenutá, dvě paralelní komory mají balené klenby s výsečemi. Síň průchodná, se schodištěm na půdu a do sklepa. Za komorami v ose navazuje chlév, zřízen pravděpodobně druhotně z jiných prostor. Štítová stěna čtyřosá, okna obdélná, čtyřtabulková, štít oddělen profilovanou dřevěnou římsu, o níž se opírá stříška krytá eternitem. Vodorovným prknem štít členěn na dvě části, horní mírně předstupuje, v její ploše jedno, v dolní dvě čtyřtabulková okénka. Bednění kryto eternite. Vrchol štítu zkosen valbičkou, pod níž pamětní prkno. V nádvorní okapové stěně dvě okna do světnice shodné s průčelím, vstup do síně s pískovcovým portálkem, okno do síně a do komory, obě s pískovcovým ostěním a s mřížemi vstup do chléva. Stěny a štít křížové světničky kryty eternitem, ve štítě stěně šestitabulková okna, ve štítě jedno. K zadní okapové stěně přistavěno bedněné závětří. Na komíně pískovcová hlavice Mezi oknem do síně a do komory v nádvorní okapové stěně vsazena pískovcová deska s motivem kalicha a datováním 1813.

Starší evidenční list památky ->

Tagy