weby pro nejsevernější čechy

Ptačí schody u zámku v Teplicích

Součástí širšího areálu zámku v Teplicích je v jeho východní části u Kolostůjových věžiček barokní schodiště, zvané Ptačí.

Stavba je kulturní památkou:

Raně barokní rozlehlé terasovité schodiště propojuje prostor výše položeného vnitřního nádvoří zámku s níže situovanou částí zahrady. Kolmé zdi teras schodiště jsou členěny podélným kvádrovým bosováním, ramena schodiště mají balustrády.

Schodiště snad pochází již z raně barokního období. Bylo postaveno k propojení prostor výše položeného vnitřního nádvoří zámku (původní prostor s bazilikou, rajským dvorem a budovami teplického kláštera) upraveného jako okrasná zahrada, s níže položenou částí zahrady, která byla do 19. století využívána jako spíše užitková zahrada. Svůj název získalo podle domku pro chov ptactva, který se nacházel v této dolní části zahrady. Schodiště prošlo velkými opravami kolem roku 1946 (po odstranění Lázeňského náměstí a přilehlých domů) a v 70. letech 20. století, kdy byly použity nové pískovcové desky na zádlažbu schodiště a podest a nově vyrobeny i kuželky (změna ze čtverhranných okrasných váz na kulaté amforovité tvary) a všechny kamenické prvky okolních balustrád.

Rozměrné schodiště má v horní části, mezi úřednickým domem čp. 518 s voliérou a pavilónem čp. 520, zvaným Kolostůjovy věžičky, středovou balustrádu, z níž vedou dvě boční ramena schodiště s balustrádou a s podestami na mezipodestu, umístěnou ve středu. Z mezipodesty vede devítistupňové schodiště, jehož schody se směrem dolů postupně rozšiřují, na obdélnou dolní terasu o šíři celého prostoru schodiště. Terasa má balustrové zábradlí – kuželky všech balustrád jsou stejné, ve tvaru nízkých amfor s protáhlým hrdlem. Jednotlivá pole balustrády oddělují hranolové sloupky, zdobené vyrytým obdélným polem s dovnitř vykrojenými rohy. Na sloupcích – až na horní balustrádu – jsou umístěné ozdobné, směrem vzhůru se rozšiřující mísy (původně květinové). Ze spodní terasy vede pouze jedno rameno středního schodiště o sedmi stupních do prostoru před schodištěm (který býval součástí užitkové zahrady zámku a později zámeckého parku). Od prostoru dnes vydlážděného prostranství je schodiště odděleno ve střední části vyvýšeným prostorem o dvou stupních, vydlážděným kamennými deskami. Kolmé zdi teras schodiště člení v omítce vyznačená kvádrová bosáž. K jihozápadní straně schodiště – před voliérou u úřednického domu čp. 518 – přiléhá podélná opěrná zeď s oblým nárožím, oddělujícím terasu u domu čp. 518 s voliérou od spodního prostoru před schodištěm.

Schodiště představuje umělecky hodnotnou část areálu teplického zámku a důležitý doklad jeho postupného rozvoje a proměn. Jeho provedení z něj rovněž činí výrazný prvek jihovýchodní strany areálu.

Teplický Deník:

5. 10. 2020 – Ptačí schody. Takový název získalo teplické barokní schodiště, které spojuje malé vnitřní nádvoří zámku s prostorem níže položeným, kde ve spodní části Zámecké zahrady bývaly zeleninové a bylinné záhony pro zámeckou kuchyni, od zajímavé prosklené stavbičky.

Dnes prosklená stavba se šindelovou kupolí bývala původně ptačí voliérou pro opeřence chované u zámku. Dnes je tento prostor pod schody upraven dlážděním do podoby malého oddechového náměstíčka, které zdobí jedna z teplických kašen Ptačí napajedlo.

Tagy