weby pro nejsevernější čechy

Kašna Po fajrumtu na náměstí Míru v Novém Boru

This entry is part 25 of 66 in the series Kašny a fontány

Součástí náměstí Míru v Novém Boru je od roku 2018 moderní kašna, nazývaná Po fajrumtu.

Na rozdíl od nedaleké menší kašny se sochou u kruhového objezdu je historie této poměrně snadno dohledatelná:

Na hlavním náměstí v Novém Boru na Českolipsku začali dnes (20. 04. 2018) instalovat atypickou mělkou kašnu. Plastika symbolizuje to, že dvanáctitisícové město je známé zejména díky sklu. Funkční by měla být kašna do týdne, řekla dnes ČTK Lucie Chroustová, která ji navrhla společně s Gabrielou Královou.

Město vybíralo z 25 návrhů. Tento u odborné poroty vyhrál i díky jednoznačné a výrazné kompozici, která má jasný příběh – sklářský verštat z každodenní sklářské šichty. „Nám šlo o zachycení procesu výroby skla,“ uvedla Chroustová. Plastika, která připomíná otevřenou sklářskou rotační formu, se jmenuje Po fajrumtu. „To znamená po konci sklářské šichty, takže to je abstrahovaný motiv z huti,“ dodala pražská architektka.

Kašna má v průměru skoro šest metrů, stěny jsou z broušeného nerezu a dno je z betonové stěrky. Na část dna se bude ještě dávat speciální sklo. „Přes den bude jako zrcadlo a v noci bude svítit,“ uvedla Chroustová. Součástí plastiky je také dnes instalovaný 5,5 metru vysoký sloup z modřínového dřeva, který vystupuje z klidné vodní hladiny, a navazující stejně dlouhá dřevěná lavice. „Sloupy vyjadřují sklářské formy,“ řekla spoluautorka.

Instalování nové plastiky završuje rekonstrukci náměstí Míru, která začala loni v květnu a stála 24,6 milionu korun. Obnova náměstí v pátém největším městě Libereckého kraje byla prakticky hotova už před koncem loňského roku, letos se mimo plastiky dělala ještě historizující světla. Nejnákladnější položkou rekonstrukce byla obnova komunikací za téměř 16 milionů korun, přes čtyři miliony dalo město za nové osvětlení. Rekonstrukcí ale na náměstí výrazně ubylo parkovacích míst. Z předchozích 90 jich zůstala zachována přibližně polovina. Parkování už proto nebude na náměstí zdarma jako dosud, platit se za něj začne ještě letos.

O kašně se píše také v knize Památky Nového Boru. Upřesňuje se v ní, že svislá část zpodobňuje sklářskou formu a vodorovná tzv „verštat“, dřevěné pódium, na němž pracují skláři.

Series Navigation<< Kašna na náměstí Míru v Jablonném v PodještědíKašna se sochou rybáře na Tyršově náměstí v Novém Boru >>
Tagy