weby pro nejsevernější čechy

Kašna na kolonádě v Lázních Libverda

Článek je součástí seriálu Kašny, fontány, pítka, osvěžovače

U schodiště, vedoucího z areálu lázeňské kolonády na hlavní silnici, stojí kašna.

Pokud nejsem slepý, v žádném z popisů lázeňského areálu není o kašně zmínka. Historické fotografie k dispozici pro porovnání nemám, ale nabízí se otázka, zda nejde jako v případě soch lvů u vjezdů / vchodů do lázeňského parku o „novostavbu“.

V dlažbě kolonády kruhový kamenný základ. Na něm užší květinovým reliéfem ozdobená vana mramorového vzhledu. Uprostřed nízký sloupový sokl, na němž zády k sobě stojí trojice mladých žen s rukama nad hlavou. Za zády mají sloup pokrytý reliéfem růžových květů. Nad jejich rukama malá mušle, na níž sedí široká nízká nádoba, v jejímž středu na kouli stojí „bájný“ kohout, s nímž je spojena legenda o vzniku lázní.

Takřka omylem jsem zjistil existenci časopisu pro lázeňské hosty – a je to tak. V Libverdském prameni z července 2009 (číslo 3, I. ročník) se píše:

Mnozí z vás posílají svým nejbližším a přátelům pohlednice, na kterých naše nová mramorová fontána a její tři krásky dohlíží na lázeňskou kolonádu.

Series Navigation<< Pítko v parku v ulici Lázeňská v HejnicíchKašna před sochou Albrechta z Valdštejna v parku v Lázních Libverda >>
Tagy