weby pro nejsevernější čechy

Kašna na náměstí Dr. E. Beneše v Jirkově

Článek je součástí seriálu Kašny, fontány, pítka, osvěžovače

Na náměstí Dr. E. Beneše v Jirkově stojí barokní pískovcová kašna.

Kašna je památkově chráněná:

Kašna na půdorysu kvadrilobu stojí uprostřed náměstí Dr. E. Beneše. Pochází z konce 18. století a byla upravovaná po roce 1800. Uprostřed nádrže je na hranolovém podstavci s reliéfy vodních tvorů osazena nízká kruhová mísa s reliéfy zvířecích hlav.

V roce 2012 proběhlo restaurování, při němž podle popisu v Památkovém katalogu došlo k rekonstrukci chybějící části vrcholu sloupu kašny.

Městský web uvádí:

Pískovcová kašna s dvojstupňovým přístupovým schodištěm byla uprostřed náměstí zbudována v 2. polovině 18. století. Kašna byla vícekrát renovována a dnes je zcela funkční. Původně na vrcholu nesla sošku Herkula, která se v průběhu druhé poloviny 19. století stala součástí exterieru pozemku vily jistého chomutovského továrníka.

A pro zajímavost ->

18. 6. 2021 – Včera odpoledne začala přetékat voda z kašny (na náměstí Dr. E. Beneše). Firma Onza, která má její provoz na starosti, se kvůli tomu obrátila na odbornou firmu. Ta slíbila, že o víkendu přijede zjistit příčinu a rozsah opravy. Proto je nyní kašna mimo provoz.

„Prosíme občany o pochopení, jde o závadu, která může u kašny nastat kdykoli. Snažíme se, aby v ní co nejdříve tekla voda a aby opět sloužila svému účelu,“ ujišťuje místostarostka Dana Havlátková Jurštaková.

Series Navigation<< Cechovní kašna v Kamenné ulici v ChebuKašna se sochou Odyssea na zámku Červený Hrádek >>
Tagy