weby pro nejsevernější čechy

Kašna se sochou rybáře na Tyršově náměstí v Novém Boru

Článek je součástí seriálu Kašny, fontány, pítka, osvěžovače

U kruhového objezdu na Tyršově náměstí v Novém Boru je malý parčík, v jehož středu se nachází kašna, na jejímž okraji sedí postava muže s rybou v ruce.

O moderních artefaktech v exteriérech měst se toho bohužel většinou dá zjistit ještě méně, než o těch historických. Jediným záchytným bodem je jméno sochaře, Ladislava Hlíny. O něm se lze dočíst ve dvou pokračováních ve Zpravodajství z Českolipska tady -> a tady ->. Je tu zmínka, že postava „Rybáře“ má předlohu:

Novoborská socha má originální hlavu zdejší postavičky blázna Petráka. „Pokaždé, když jsem přijel, četl jsem mu v obličeji, jak stárne. Mám dobrou paměť na obličeje a nakonec jsem ho modeloval po paměti. Mimochodem: zemřel jako mučedník pod vlakem, když se vracel z Beřkovic, kam ho odvezli, když někoho obtěžoval,“ upřesnil mi okolnosti vzniku skulptury Ladislav Hlína.

O této skutečnosti lze najít diskuze na různých místech, v diskuzi z roku 2016 lze nalézt:

Petrák. Taková rázovitá figurka , která se po městě pohybovala na konci 60. a v 70. letech. Postavou byl takovej skřet se zlým pohledem. Myslím , že děti se ho bály, mluvil si pro sebe, měl vlčáka a ten tahal káru, do které Petrák sbíral šrot. Z toho myslím nějak žil, asi jako dnešní bezdomovci. Chodil špinavej a otrhanej . Říkalo se , že zabil svoji mámu a byl za to ve vězení. Já ho pamatuju, jak se tu pohyboval až po propuštění. Na krku měl kolem dokola vytetovanou čáru a text: Zde odříznout. V Zahradní ulici bývala cukrárna, kde prodávali zmrzlinu a dost často nějakému dítku upadla. Když byl Petrák poblíž zaklekl nebo zalehl a slízal ji ze země. A tak podobně i jiný věci, ničeho se neštítil.Po roce 1989 se za nějaký čas vrátil z emigrace do našeho města rodák , sochař L. Hlína , který je autorem této plastiky a zvěčnil Petráka , který mezitím zemřel. Různým lidem se Petrák jako název nelíbil a tak plastiku nazývali rybářem. My ale víme svý :-)

Franta Petrák býval huťským, ale nějak se pomátl a jak je tady psáno, chodíval městem s kárkou a vlčákem. Pamětníci si jistě vzpomenou, jak nápaditě finišoval závod Míru, když se na kole „vloupal“ před peloton a vjel do cíle jako první. Bohužel skončil špatně, totiž pod vlakem. Na jeho pohřeb přišlo obrovské množství lidí a jeho náhrobek na lesním hřbitov patří k nejhezčím. Říká se, že někdejší tajemnice úřadu paní Hajská nesmírně protestovala proti tomu, aby se osobě na fontáně říkalo Petrák, nicméně nic nezmohla a Franta je v Boru na věčný časy. A je to tak dobře.

Pokud se nepletu, tak se říkávalo, že Petrák bydlí v ulici Dělnická. O tom domě, který byl opravdu tragický, s roztřískanými okny a vůbec podezřele vypadající, kolovaly neskutečné zvěsti. Teď je v něm školka. Co jsem slyšel, jako dítě chodil prý do ZŠ U Lesa, byl to úplně normální kluk (snad že ročník 1948) a „změnil se“ údajně po návratu z vojny. Nevím, je-li to pravda, nebo ne, vím jen, že mi to kdysi dávno někdo říkal. Fontáně jinak než „Petrák“ neříkám. Každopádně to byl opravdu maskot, exot a „ochranná známka“ Nového Boru. Jeho pozici obecního magora už ale převzal někdo jiný a svůj úřad zastává na patřičné úrovni :-)

S oblibou odpočíval cestou do kopce se svojí naloženou károu šrotu na železničním přejezdu, kde byla rovinka. Pobýval tam dlouhé minuty a nádražáci šíleli. Kárek měl postupně hodně, asi si je sám vyráběl, jedna byl letní zimní obojživelník, to byly sáňky vzhůru nohama a pod nima namontovaná kola. Psů měl postupně taky hodně. Děkuji, že jste mi informaci o kašně potvrdili, nebyl jsem si jistý. Jestli sochař Hlína modeloval Petráka, tak to holt bude navždy Petrák. Myslím, že podobnou sochu jsem vídával také v nice zděného plotu v Dolní Libchavě, ale už tam dlouho není.

Ovšem aktuálně v roce 2021 jsou hlasy, které se pokouší tyto informace vyvrátit:

Takže o kašně samotné vlastně nic, jen historky. Najít kdy, kdo a za kolik kašnu zřídil, je nad mé síly.

V knize Památky Nového Boru je uvedeno na straně 105, že kašna je z roku 2001 a samotná socha místního rodáka F. Petráka z roku 1998.

Při opakované návštěvě v květnu ještě nebyla kašna v provozu, probíhala na ní údržba (osobně jsem shlédl opravu obložení horní hrany).

Series Navigation<< Kašna Po fajrumtu na náměstí Míru v Novém BoruKašna před Muzeem východních Čech v Hradci Králové >>
Tagy