weby pro nejsevernější čechy

Kašna Pocta baroku na náměstí T. G. M. v Dobřanech

Článek je součástí seriálu Kašny, fontány, pítka, osvěžovače

Od roku 2010 stojí na náměstí T. G. M. v Dobřanech kašna.

O kašně informovala média:

Deník – 22. 11. 2009 – Socha ze zrcadlově leštěného nerezu, která kašnu ozdobí, symbolizuje poctu dobřanskému baroku.

Socha ze zrcadlově leštěného nerezu bude od března příštího roku nedílnou součástí dobřanského náměstí T. G. M. Plastika pojmenovaná Pocta baroku se totiž objeví v kašně v právě rekonstruovaném centru města. Dobřanští se na kašnu mohli podívat už v pátek, ovšem jen na chvíli. Někomu se přitom líbila, někomu ne.

Na její zkušební umístění, díky němuž všichni získali představu, jak bude jeden ze symbolů náměstí vypadat, dohlížel autor sochy Václav Fiala.

Fiala se při vytváření sochy inspiroval přímo Dobřany. „V nedalekém kostele sv. Víta jsou totiž barokní takzvané tordované sloupy se spirálovitými volutami. Tyto prvky jsem pro sochu použil,“ vysvětloval sochař. Leštěný zrcadlový nerez prý zvolil z jediného důvodu. „Chtěl jsem, aby se kašna třpytila jako klenot a hned upoutala,“ konstatoval Fiala s tím, že stejný materiál jako na dobřanskou sochu použil před časem také na Nakloněný obelisk, památník amerických letců, jejichž bombardér byl za války sestřelen nedaleko Nepomuku.

Lidé, kteří umisťování sochy přihlíželi, měli různé názory. „Abych pravdu řekl, moc nevím, co to představuje. Nezdá se mi, že by se to sem hodilo,“ říkal Jan Hladík. Jeho známý Jiří Hess měl ale úplně jiný názor. „A mně se to líbí. Je to něco nového, originálního,“ přikyvoval. Z blyštivé sochy nebyla příliš nadšená ani Vendula Šampalíková. „Více by se sem hodila nějaká historická,“ myslela si.

Starosta Dobřan Jaroslav Sýkora počítá s pozitivními i negativními reakcemi na kašnu. „Všem se zkrátka nezavděčíte nikdy,“ řekl prostě. „Zvažovali jsme dlouho, jestli zvolit moderní nebo klasickou variantu,“ podotkl. Kašna i socha vyšla zhruba na 700 tisíc korun.

Podle Sýkory se socha do kašny natrvalo usadí v březnu příštího roku. Zakončí tak celou rozsáhlou rekonstrukci náměstí. „Do konce letošního roku chceme mít náměstí kompletně vydlážděné, v příštím roce ho vybavíme veškerým mobiliářem. Už příští týden se ale bude na náměstí konat první akce – rozsvěcení tradičního vánočního stromu. Bude to 29. listopadu od 17 hodin a všichni jsou vítáni,“ zve Sýkora.

Rozhlas – 4. červenec 2019 – Kašna v Dobřanech je poctou baroku i řece Radbuze.

V Dobřanech mají kašnu od roku 2010, kdy náměstí prošlo rekonstrukcí. Autorem kašny je sochař Václav Fiala, který jejími křivkami vyjádřil jednak záhyby nedaleké řeky Radbuzy, tak i ladné křivky baroka. I proto kašna v Dobřanech jmenuje Pocta baroku.

Kašna dnes skýtá příjemný odpočinek všem. A díky kamerovému systému města Dobřany už ani tolik neláká různé vykuky, kteří třeba rádi lili saponát do kašny. Jak to bylo s vodou v Dobřanech dřív?

Tradice vody na dobřanském náměstí sahá až k rybníku. Ten kdysi podle starosty Dobřan Martina Sobotky skutečně býval. Do konce druhé světové války tu pak stálo několik kašen. Pak dobřanské náměstí na dlouhá desetiletí vyschlo. Voda se na náměstí vrátila až v roce 2010.

Autor kašny Václav Fiala má na náměstí v Dobřanech ještě jeden sochařský podpis. Je jím nepřehlédnutelná osmitunová žulová kapka, která stojí hned vedle kostela. Symbolizuje utrpení válek, a také vzpomínku na bombardování Dobřan, kdy kostel nějaký čas neměl střechu.

Ty hrozné doby jsou už naštěstí dávno pryč. V klidu se tak můžeme u kašny zaposlouchat do hudby, kterou tu vytváří stříkající voda a užívat si. Kašna je večer nasvícená, voda díky tomu vytváří nádherné pohledy. A k desátému výročí kašny už chystá město Dobřany malý dárek. Na Vánoce 2020 dostane vánoční háv.

Series Navigation<< Fontána se sochou Matka s dítětem v Kopeckého sadech v PlzniKašna na náměstí Svobody ve Vodňanech >>
Tagy