weby pro nejsevernější čechy

Kašna v Sadech Československé armády v Teplicích před budovou Kamenných lázní

Článek je součástí seriálu Kašny, fontány, pítka, osvěžovače

V Sadech Československé armády v Teplicích před budovou Kamenných lázní stojí mohutná kašna, některými zdroji zvaná Koňská.

Kašna je kulturní památkou:

Mramorová kašna okrouhlého půdorysu se středovým čtyřetážovým fontánovým sloupem, ve spodní etáži jsou stojící lvi, výše sedící koně a stojící postava putta, nesoucího nejvyšší etáž s motivem hada.

Italská práce z mramoru byla zakoupena Carlosem Clary-Aldringenem v roce 1910 pravděpodobně v benátské oblasti. Osazena byla až v roce 1948.

Kruhová nádrž na vodu má okraj nahoře rovný, na vnější straně vypouklý. Kašna má dvoustupňovou podnož. V dolní části se nacházejí vedle sebe umístěné, obdobně provedené sochy lvů, z nichž je zobrazena přední část těla. Lvi, situovaní čelně, mají otevřenou tlamu, opírají se o rozkročené tlapy. Výrazná je hříva, členěná do četných pramenů. Lvi svými těly podpírají další stupeň kašny, který má mísovitou dolní část plasticky zdobenou, nahoře je pak rovný. Zde se nacházejí opět vedle sebe situované sochy koňů, kteří jsou zobrazeni v neobvyklé pozici, jako sedící či snad se vzpínající. I u koňů je provedena pouze přední část jejich těla. Výrazné je vypouklé břicho, nohy jsou ohnuté v kolenou a opírají se kopyty o podložku a o střední část tohoto stupně kašny, o níž jsou koně opřeni zády. Tlamu mají pootevřenou, po zádech splývá vlnitá hříva. Také koně jsou situovaní čelně. Nad jejich hlavami je třetí stupeň kašny, jejíž rovná dolní část je menšího průměru, než u nižšího stupně. Na této ploše se nachází socha baculatého nahého chlapce, nesoucího horní část kašny. Chlapec sedí na náznaku skalnatého terénu. Obě nohy jsou ohnuté v kolenou. Pravé chodidlo spočívá na terénu, levá noha směřuje dozadu a její chodidlo se konečky prstů opírá o rovnou dolní plochu. Obě paže, ohnuté v lokti, jsou vysoko zdvižené. Pravá ruka nataženými prsty podpírá horní stupeň kašny, levá ruka spočívá pod ním. Chlapec má na hlavě, předkloněné a natočené mírně k pravému rameni, krátké vlnité vlasy. Část zad kryje rouška. Horní stupeň má nejmenší průměr. Je na něm umístěná socha hada s krátkým zkrouceným tělem, pokrytým šupinami a vztyčenou hlavou. Had má velké oči a směrem vzhůru směřující otevřenou tlamu s výraznými zuby. V tlamě je umístěná trubka na vodu.

Kvalitně provedená sochařská práce zajímavého a v regionu neobvyklého pojetí je výrazným prvkem veřejného prostoru lázeňské části města.

Původní evidenční list památky:

Ve středu kruhového bazénu plochá vodní mísa, podpíraná čtyřmi lvími hlavami. V jejím středu 4 vzepjatí koně podpírají užší mísu, na níž klečí putti, držící poslední vodní místu s hadem, symbolem Aeskulapa.

Kašna nejspíš ne vždy fungovala, jak by měla –

Teplický Deník 4. 8. 2007:

Tepličany oblíbená, tak zvaná Koňská kašna v šanovském parku u Kamenných lázní je připravena opět chrlit vodu. Avšak nejenom pouze po obvodu bazénku, jak tomu bylo od šedesátých let minulého století.

V budoucnu bude voda stříkat pěkně od shora z rybí tlamy a stékat do bazénku přes boky koní. Takové bylo přání primátora Kubery, aby kašna opět plnila původní funkci, jakou měla v historii. Rekonstrukce vodoinstalace se zhostil teplický keramik Milan Žofka a generální zkouška proběhla výborně. „Zadali jsme tu práci právě jemu, protože má zkušenosti z realizace několika svých kašen v Teplicích,“ konstatoval památkář teplického magistrátu Radek Spála.

Teď už je osud Koňské kašny opět v rukou skupiny restaurátorů, kteří sem pod vedením Antonína Víchy nainstalují zpět plastiku lva a do konce října svoji práci dokončí. Pohled na stříkající vodu si však letos budeme muset odepřít, neboť je nutné vybudovat ještě novou přípojku vody pro tuto kašnu a provést generální opravu elektroinstalace.

Teplický Deník 14. 9. 2007:

Kompletní rekonstrukce Koňské kašny u Kamenných lázní v šanovském parku byla úspěšně dokončena. Restaurátorské práce v provedení Antonína Víchy a jeho kolegů budou zadavateli, teplickému magistrátu, předány 24. září.

„Jediné, co schází, je dorovnání hladiny v bazénku, aby příští rok mohla kašna plně fungovat,“ potvrdil Radek Spála, který od září převzal funkci vedoucího oddělení památkové péče odboru kultury Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem.

Na magistrátu v Teplicích ho nahradí Olga Cinková, absolventka zdejšího gymnázia a fakulty kulturní historické regionalistiky, oboru stavební historie na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Hudbymilovným Tepličanům je známá ze svého ročního působení s dívčí skupinou TPK + O.

Po svém kolegovi převzala dohled nad čerstvě opravenou Kolostůjovou kašnou s populárními prasátky a také probíhající rekonstrukcí opěrné zdi pod Seumeho kaplí pod Císařskými lázněmi.

„Ta už byla celá vykloněná směrem k chodníku, takže se musí pečlivě opravit, aby nedošlo k jejímu zřícení a úrazu. Stavební práce by měly být hotovy do konce roku. S tím souvisí úprava keřů okolo Seumeho busty, jeho hrobu a kaple, aby tato lokalita získala podobu ošetřovaného lázeňského parku, jak můžeme vidět pod obchodní akademií nebo na Letné,“ upřesnil Spála.

V nedávné době započala rovněž rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů v objektu Zahradní a plesový dům v ulici U Zámku, který je sídlem Casina 777.

V souvislosti s tím budou pracovníky oddělení služeb Regionálního muzea v Teplicích odborně odstraněny a posléze znovu nataženy látkové tapety ve velkém sále. Práce jsou rozděleny do několika etap s ukončením nejdříve v prosinci 2007.

V hlubinách městského webu:

Uprostřed kruhového bazénku s fontánou v šanovském parku (Sady československé armády) před Kamennými lázněmi je osazena mramorová kašna benátské provenience, zakoupená v r. 1910 tehdejším majitelem teplického panství Carlosem Clary-Aldringenem v Itálii. Osazena až po druhé světové válce v r. 1948 na místo, kde původně stával samostatný emanační pavilon šanovských lázní, a významným způsobem dotvořila současnou podobu tohoto lázeňského parku. Je tvořena třemi nad sebou umístěnými vodními mísami, nesenými lvími hlavami, vzpínajícími se koni (odtud zlidovělý název koňská kašna) a putti. Na horní míse se vzpíná had – symbol Aeskulapa, antického boha lékařství.

Tagy