weby pro nejsevernější čechy

Pomník Johanna Gottfrieda Seume u Císařských lázní v Teplicích

V parku při Lípové ulici u Císařských lázní v Teplicích stojí pomník s bustou Johanna Gottfrieda Seuma.

Johann Gottfried Seume (29. ledna 1763 Poserna – Lützen, Saské kurfiřtství – 13. června 1810 Teplice) byl německý spisovatel a básník.

V roce 1808 byl postižen vážným onemocněním ledvin a močového měchýře. Když se jeho stav trochu zlepšil, odjel do Výmaru k příteli Christophu Martinovi Wielandovi, který za něj podal druhou žádost o důchod. Seume doufal v uzdravení v lázních Teplice, půjčil si na léčení peníze a odjel společně s Christophem Augustem Tiedgeem. Zemřel deset dní po svém příjezdu. Byl pohřben v kapli Nalezení Svatého kříže v Teplicích.

Jediné dostupné info přímo o pomníku v „cizím“ jazyce zde:

O stavbě pomníku básníka nedaleko jeho hrobu se rozhodlo roku 1878 z podnětu mužského pěveckého sboru Teplitzer Liedertafel a městské rady. Bustu, která je zhotovená z bílého mramoru, navrhl teplický sochař Wilhelm Gerstner. Je umístěna na čtyřbokém podstavci, který navrhl ředitel tehdejší keramické školy Franz Laube. Pylon je umístěn na dvou kamenných stupních a ohraničuje ho kovaný kovový plot. Slavnostní odhalení pomníku se konalo 15. září 1895 u příležitosti 85. výročí básníkova úmrtí. Slavnostní řeč přednesl literární vědec a profesor August Saurer.

Series Navigation<< Pomník židovské synagogy v TeplicíchSocha svatého Jana Nepomuckého v zámecké zahradě v Teplicích >>
Tagy