weby pro nejsevernější čechy

Besedická vyhlídka (na Vysoké skále)

Článek je součástí seriálu Skály, hory, vrcholy, jeskyně, propasti

Na okraji Besedických skal, takřka přímo nad obcí, která dala skalám jméno, na trase modré turistické značky, která v tomto úseku nese jméno Okruh Dr. E. Beneše, se nachází na okraji  skalního města Kalich Besedická vyhlídka (označovaná i jako vyhlídka na Vysoké skále).

Pokud se chcete o zdejších vyhlídkách a historii Benešova okruhu dozvědět maximum, je nejlepší sáhnout po knize Marka Řeháčka a Jana Pikouse Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje. O této vyhlídce je psáno na stranách 154 a 155.

Výběr informací z knihy:

Vyhlídka s naprosto odlišnou orientací: zatímco všechna zdejší rozhledová místa jsou nasměrována na údolí Jizery, buď ve směru na Malou Skálu nebo Líšný, Besedická vyhlídka pohlíží na opačnou stranu – směrem k mohutnému Kozákovu a k němu mířícímu překrásnému Hamštejnskému hřebeni.

Označení Vysoká skála se při příchodu zdá nepatřičné, z opačné strany je však zřejmé, že je umístěna na poměrně mohutném skalním bloku. V některých materiálech se objevuje název Prokůpkova vyhlídka, ale přes veškeré úsilí se dodnes nepodařilo zjistit, po jakém panu Prokůpkovi mohla být pojmenována a proč vlastně…

Výhled dnes stále více zarůstá, ale při troše snahy můžeme dohlédnout až k rovinatému Jičínsku…

Asi tak – místo je to pěkné, leč výhled poměrně omezený.

Series Navigation<< Sluj českých bratří a Symbolický hrob českých bratříKinského vyhlídka (Besedické skály) >>
Tagy