weby pro nejsevernější čechy

Jeskyně Na Pozici

This entry is part 86 of 103 in the series Skály, hory, vrcholy, jeskyně, propasti

Mimo turistické značení (v blízkosti zelené značky vedoucí Údolím samoty a modré vedoucí Údolím vzdechů) u Radvance se u skalní věže Perníková stráž nachází místo, nazývané jeskyně Na Pozici.

Záměrně jsem napsal nazývané. Protože mluvit v pískovci o jeskyních je silně zavádějící. Nejde o jeskyně v tom smyslu, jak je chápeme, a místní to dobře vědí – převisy, uměle vytesané prostory, pukliny, místa vzniklá řícením kamenů. Žádný kras, žádné Koněprusy…

Stejně tak je to i v tomto případě. V masivu je vytesaná komůrka, v níž se nachází lavice částečně kamenná a částečně dřevěná. Vstup je „za roh“, takže samotné posezení je před okolím kryto nízkým valem. Kdo neví, netuší – místo je vcelku dobře ukryto. Není vidět ani ze spodní, ani z horní cesty, je nutno trochu pátrat a napoprvé jít podle GPS.

Předchozí větou jsem zároveň popsal, jak se k „jeskyni“ lze dostat. Jedna pěšina spojuje zelenou značku s modrou zkratkou pod úpatím Perníkové stráže, a nahoru se lze dostat srázem mezi dvěma skalními masivy. Druhá pěšina vede souběžně se zelenou značkou po hřebenu skal nad výše zmíněným Údolím samoty, která se na konci spojuje s modrou v již také zmíněném Údolí vzdechů, a od ní je třeba sejít mírně dolů.

Kdo a proč, nemám tušení a najít se mi nic nepodařilo. Vidět odtud nic není. Na rozdíl od protilehlého místa, na němž je zřízena lavička Oldřicha Šmídmajera. Výhled krásný, ale jakékoli info o tom, kdo to byl a proč je mu toto vyhlídkové místo dedikováno, opět k nedohledání. Kupodivu o ní nic moc nesdělí ani web o Lužických horách – jen konstatuje existenci místa a popisuje výhled.

A z cizích zdrojů obrázky v pohybu:

Series Navigation<< ZirkelsteinSkalní věž Ropucha >>
Tagy