weby pro nejsevernější čechy

Vyhlídka Hejnické Madony u hřbitova v Lázních Libverda

Na konci silnice ke hřbitovu v Lázních Libverda na svahu obráceném na opačnou stanu je vyhlídka Hejnické Madony, jedno z pětice zastavení na vyhlídkovém okruhu nad Libverdou.
Oficiální zdroje uvádí:

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Zde konkrétně:

Vyhlídku, která je věnována Hejnické madoně, najdete u místního hřbitova. Vyhlídka nabízí výhledy na město Hejnice s Bazilikou Navštívení Panny Marie a panorama vrcholů Jizerských hor.

Obsah informační tabule ke stažení zde ->

Je to tak. Vyhlídka na zdánlivě pochmurném místě je sice nad Libverdou, ale nabízí výhled především na blízké Hejnice s dominantní bazilikou.

Další díl do skládačky:

V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.

Na wiki se lze dočíst: Zastavení je umístěno v jižních částech obce v blízkosti libverdského hřbitova, na hřebenu, odkud lze pozorovat Hejnice se zdejším kostelem, Bílý Potok či severní svahy Jizerských hor, ale také centrum obce Lázně Libverda a restauraci Obří sud. Na informační tabuli jsou údaje o historii města Hejnic a současně též pověst o řemeslníkovi z Lužce, který měl doma nemocnou ženu a dítě. Pracoval v místních lesích a cestou si vždy odpočinul pod lípou v ohbí řeky Smědé. Když jednou usnul, zdál se mu sen, v němž mu andělé sdělili, ať na tomto místě pověsí obrázek Matky Boží a jemu se pak uzdraví žena i dítě. Řemeslník na to místo umístil sošku Panny Marie a jeho žena s dítětem se skutečně uzdravily. Zpráva o tom se rychle rozšířila a k místu začaly putovat procesí s prosbami o pomoc. Autorem sochy u vyhlídkového místa je Jiří Genzer.

Původní socha byla v roce 2020 stejně jako na ostatních vyhlídkách vyměněna, jak uvádí Liberecký Deník:

Sochaři s motorovými pilami pracovali na parkovišti v areálu Bikecentra. Hlavním cílem setkání, které letos proběhlo už po sedmé, je vytvořit nové sochy na Libverdské vyhlídky, které se staly vyhledávanou turistickou zajímavostí.

Letos svoji tvorbu představili Jiří Genzer, Michal Jára, Jan Rázek, Jan Švadlenka a Pavel Wágner, kteří své výtvory představili 3. července 2020 od 17 hodin na slavnostní vernisáži. Podle organizátorů se mohou zájemci těšit i na posezení tvůrců s pozvanými hosty. Podjizerský létokruh aneb Libverdské dřevosochání organizují Artefaktum-cz a obec Lázně Libverda.

Ze zprávy bohužel nelze poznat, kdo je autorem které nové sochy. Nebo spíše soch – na místě dřívější Madony totiž dnes stojí soch více.

Series Navigation<< Vyhlídka Libverdských pramenů v Lázních LibverdaVyhlídka Dobrého ducha MUHU u Obřího sudu v Lázních Libverda >>
Tagy