weby pro nejsevernější čechy

Vyhlídka Dobrého ducha MUHU u Obřího sudu v Lázních Libverda

Nedaleko zelené turistické značky, procházející z Lázní Libverda kolem restaurace Obří sud směrem na sever, u Singltreku pod Smrkem je vyhlídka Dobrého ducha MUHU, jedno z pětice zastavení na vyhlídkovém okruhu nad Libverdou.
Oficiální zdroje uvádí:

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Zde konkrétně:

Ještě nikdy jste neslyšeli o dobrém duchovi Jizerských hor Muhu? Pak určitě nevynechejte vyhlídkové místo, které mu je věnováno. Z vyhlídky, ke které se dostanete po žluté turistické značce, dohlédnete na nejvyšší bod české strany Jizerských hor – vrch Smrk s rozhlednou.

Informace dávno zastarala, žlutá značka už tudy nevede.

Obsah informační tabule ke stažení zde ->

Vyhlídka na atraktivním místě poblíž hojně navštěvované restaurace. Když jsem tu byl v roce 2019, úplně jsem zapomněl při kochání výhled zvěčnit a zdokumentoval jen sochu a lavičku.

Další díl do skládačky:

V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.

Na wiki se lze dočíst: Zastavení je umístěno východně od restaurace Obří sud a v jeho blízkosti je trasován Singltrek pod Smrkem. Z místa je výhled na severní partie Jizerských hor a na horu Smrk s tamní rozhlednou. Na informační tabuli je popis přírody Jizerských hor s nabídkou možností turistického, horolezeckého či vodáckého využití spolu s pověstí o vzniku dobrého ducha MUHU, což je ochránce Jizerských hor, kterého vyčaroval Krakonoš (ochránce Krkonoš) po domluvě s Rampušákem (ochráncem Orlických hor). Autorem dřevěné sochy u zastavení je Jan Švadlenka, jenž vytvořil i lavičku.

Předpokládám, že dnes tu stojí socha zcela jiná – v roce 2019 jsem stačil obejít vyhlídky ještě v původní podobě, ale v roce 2020 byly všechny vyměněny, jak uvádí Liberecký Deník:

Sochaři s motorovými pilami pracovali na parkovišti v areálu Bikecentra. Hlavním cílem setkání, které letos proběhlo už po sedmé, je vytvořit nové sochy na Libverdské vyhlídky, které se staly vyhledávanou turistickou zajímavostí.

Letos svoji tvorbu představili Jiří Genzer, Michal Jára, Jan Rázek, Jan Švadlenka a Pavel Wágner, kteří své výtvory představili 3. července 2020 od 17 hodin na slavnostní vernisáži. Podle organizátorů se mohou zájemci těšit i na posezení tvůrců s pozvanými hosty. Podjizerský létokruh aneb Libverdské dřevosochání organizují Artefaktum-cz a obec Lázně Libverda.

Ze zprávy bohužel nelze poznat, kdo je autorem které nové sochy.  Bohužel v roce 2022 jsem se k této soše nedostal, abych zaznamenal její nový vzhled. Napraveno v roce 2023 – vyměněná je jak socha, tak lavička.  Z vyhlídky samotné už toho moc vidět není, zvolna zarůstá, ale je vyšlapaná cestička pod křoví na louku, odkud je rozhled na protější svahy přece jen lepší.

Series Navigation<< Vyhlídka Hejnické Madony u hřbitova v Lázních LibverdaVyhlídka Hájníkova Kohouta východně od Lázní Libverda >>
Tagy