weby pro nejsevernější čechy

Socha Dobrého ducha MUHU na stejnojmenné vyhlídce u Obřího sudu v Lázních Libverda

Nedaleko zelené turistické značky, procházející z Lázní Libverda kolem restaurace Obří sud směrem na sever, u Singltreku pod Smrkem je vyhlídka Dobrého ducha MUHU, u níž stojí dřevěná socha tohoto ducha Jizerských hor.
Oficiální zdroje uvádí:

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Další díl do skládačky:

V srpnu 2009 byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy představující pohádkové bytosti související s místními pověstmi, v roce 2012 dřevěné lavičky. Sochy i lavičky vznikly v rámci sympozia, které se v Libverdě koná každoročně.

Na wiki se lze dočíst: Autorem dřevěné sochy u zastavení je Jan Švadlenka, jenž vytvořil i lavičku.

Což už nejspíš není pravda, protože v roce 2020 byly všechny sochy vyměněny, jak uvádí Liberecký Deník:

Sochaři s motorovými pilami pracovali na parkovišti v areálu Bikecentra. Hlavním cílem setkání, které letos proběhlo už po sedmé, je vytvořit nové sochy na Libverdské vyhlídky, které se staly vyhledávanou turistickou zajímavostí.

Letos svoji tvorbu představili Jiří Genzer, Michal Jára, Jan Rázek, Jan Švadlenka a Pavel Wágner, kteří své výtvory představili 3. července 2020 od 17 hodin na slavnostní vernisáži. Podle organizátorů se mohou zájemci těšit i na posezení tvůrců s pozvanými hosty. Podjizerský létokruh aneb Libverdské dřevosochání organizují Artefaktum-cz a obec Lázně Libverda.

Ze zprávy bohužel nelze poznat, kdo je autorem které nové sochy.  Já mám bohužel k dispozici jen pamětnické foto z roku 2019, v roce 2022 jsem se na toto místo nedostal, abych zdokumentoval jeho novou podobu. Napraveno v roce 2023 – vyměněná je jak socha, tak lavička. Nabízí se otázka, na jak je to dlouho – na některých „nových“ sochách už zub času řádně zapracoval.

Series Navigation<< Socha na vyhlídce Pekelské sázky před osadou Přebytek u Lázní LibverdaSocha kohouta na vyhlídce Hájníkova Kohouta východně od Lázní Libverda >>
Tagy