weby pro nejsevernější čechy

Sloup Nejsvětější Trojice v Horním Podluží

This entry is part 118 of 136 in the series Mariánské, trojiční a světecké sloupy

Kolik místních ví, že svůj trojiční sloup mělo (a má) i Horní Podluží? Tedy, má – běžný člověk asi nemá moc šancí vystopovat smutné pozůstatky kdysi pěkného sloupu se sochou Triumfální Nejsvětější Trojice. Kdo ovšem ví, najde je v blízkosti větrného mlýna Světlík za plotem soukromého pozemku vcelku snadno, obzvláště teď, když není listí a náletová křoviska výhled nekryjí.

Nesmyslně sestavené torzo trojičního sloupu na soukromém pozemku v katastru Světlík

Pískovcový sloup je datován 1749, autor je neznámý, stavitelem byl Johannes Müntzel. Původní základy sloupu jsou podle knihy Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji někde u lesa severně za obcí, ale ty jsem neidentifikoval. Do blízkosti sloupu jsem se dostal, lézt na soukromý pozemek se mi ovšem nechtělo. Takže z výzdoby podstavce pouze nápis, natočený přímo k plotu, rozeznatelný reliéf piety. Na opačné straně je reliéf svatého Josefa s Ježíškem, ten je ale kryt živým plotem. A reliéf svatého Jana Křtitele, otočený do zahrady, ten jsem neviděl vůbec.

Reliéf Piety

Nápis na původně zadní straně sloupu (s letopočtem stavby)

Reliéf svatého Josefa s Ježíškem (lépe se k němu dostat nejde)

Aktuální ukotvení sloupu v terénu

Vrcholové sousoší zmizelo neznámo kde (ve zmíněné knize je reprofoto z rumburského muzea), sloupu je podle této fotografie jen část. Zbytky jsou na sebe navrstveny zcela amatérsky, nakřivo, sokl sloupu je na posdtavec umístěn vzhůru nohama a podstavec je přímo na úrovni země, ač měl původně pod sebou několik kamenných stupňů. Docela děs a bída..

To není křivá fotka, takto je sloup (tedy to, co z něho zbylo) skutečně „postaven“


Series Navigation<< Sloup Nejsvětější Trojice v BrtníkáchSloup Panny Marie ve Cvikově >>
Tagy