weby pro nejsevernější čechy

Sloup se sochou Ukřižovaného v Místě

This entry is part 96 of 181 in the series Mariánské, trojiční a světecké sloupy

Když jsem projížděl směrem ke hradu Hasištejnu, zahlédl jsem v obci Místo u kostela koutkem oka světecký sloup. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zastavil a prošel se…

Obec Místo je totiž zvláštní místo. Když jsem se v loňském roce podivoval, kolik světeckých sloupů je k vidění v Klášterci nad Ohří, tak se to nakonec na tak velké město dá vstřebat. V Místě žije něco přes 400 obyvatel a těch sloupů jsem tu já objevil 6, podle knihy Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji je jich tu ještě víc…

DSC_6804.JPG

Kostel sv. Trojice v obci Místo

DSC_6838.JPG

Sloup se sochou Ukřižovaného

Tenhle první, umístěný na travnaté ploše jižně u kostela sv. Trojice u silnice, nese ve vrcholové části sochu Ukřižovaného a původně stával v Kralupech u Chomutova. A tím se i vysvětluje počet těchto památek v obci, většina z nich sem totiž byla přemístěna z vesnic, které na Chomutovsku zanikly v důsledku těžby uhlí v dole Nástup.

DSC_6807.JPG

Socha Ukřižovaného spasitele na kříži na vrcholu sloupu

Sloup, jehož jsem si všiml jako prvního, je z roku 1714 (podle památkového katalogu z roku 1730) a jeho autor je neznámý. Na fundamentu je osazen hranolový sokl se sloupem z pískovce, na jehož vrcholu je kamenný kříž se sochou Ukřižovaného spasitele.

DSC_6808.JPG

Celkový pohled na sloup u zdi kostela

Na čelní straně podstavce sloupu je reliéf Panny Marie Bolestné, na levém boku sv. Šebestián, vpravo sv. Roch a na zadní straně je reliéf sv. Rozálie (podle památkového katalogu sv. Donáta).

DSC_6811.JPG

Reliéf Panny Marie Bolestné

DSC_6815.JPG

Reliéf svatého Šebestiána

DSC_6812.JPG

Reliéf svatého Rocha

DSC_6814.JPG

Reliéf svaté Rozálie (nebo svatého Donáta)

V památkovém katalogu evidován a popsán zde ->

Sloup byl od kostela z Kralup transferován v roce 1973, kdy ho restauroval akademický sochař Michael Bílek, z jehož zprávy výše zmíněná kniha obsáhle cituje (sloupu jsou věnovány strany 339 až 341). Jeho aktuální stav je vcelku uspokojivý.

DSC_6816.JPG

Pohled na stupně pod soklem podstavce sloupu

Series Navigation<< Sloup Nejsvětější Trojice v MístěSloup Panny Marie v Bochově >>
Tagy