weby pro nejsevernější čechy

Socha sv. Afry u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Článek je součástí seriálu Mariánské, trojiční a světecké sloupy

U děkanského kostela nanebevzetí Panny Marie v Žatci, který stojí na konci Hošťálka náměstí za Městskou radnicí, je soch plno. Některé z nich stojí již na Žižkově náměstí na opačné straně kostela. Společně se samotným kostelem a jeho schodištěm tvoří areál kulturní památky.
Při pohledu z náměstí jde zprava o sochy sv. Františka z Assisi, sv. Judy Tadeáše, sousoší Panny Marie, sv. Norberta, sv. Pavla, sv. Petra, sv. Jana Nepomuckého, sv. Maří Magdaleny, na druhé straně kostela na Žižkově náměstí pak sochy sv. Afry a sv. Václava.

Památkový katalog praví:

Barokní pískovcová socha z 1. poloviny 18. století na podstavci s profilovanou římsou. Světice je oděna v rozevlátém dlouhém rouchu a plášti. Hlavu má mírně nakloněnou vpravo. Pravou ruku si tiskne k hrudi, levou má ohnutou v gestu. Levou nohu má nakročenou.

Bohužel se k této poněkud netypické svaté nedá nic moc najít. Navíc to může být svatá Afra z Brescie nebo svatá Afra z Augsburgu. Známější je ta druhá, ale která a proč, to zjistit nedokážu.

Series Navigation<< Socha sv. Václava u kostela Nanebevzetí Panny Marie v ŽatciSocha sv. Maří Magdaleny u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Žatci >>
Tagy