weby pro nejsevernější čechy

Sloup se sochou svatého Floriána v Chomutově

This entry is part 121 of 154 in the series Mariánské, trojiční a světecké sloupy

Chomutov je dostatečně velké město na to, aby s v něm nacházela celá řada nejrůznějších památek, hodných pozornosti. A týká se to i sloupů a soch.

Na náměstí 1. máje, v blízkosti dominantního Trojičního sloupu, se nachází kašna se sochou svatého Floriána, která je ovšem jen novodobou variací na původní sochu, která dnes stojí ve skrytu Městské věže u farního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Socha sv. Floriána na novodobé kašně na náměstí v Chomutově

Podrobnosti o této „duální“ soše se lze dočíst v knize Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Ústeckém kraji na stranách 223 a 224.

Původní pískovcová socha sv. Floriána od neznámého autora pochází z roku 1726. Letopočet je skryt v chronogramu na kartuši pilíře „S. FLORIANO M. / Ne Ignes noceant VrbI / et fontem et aquas publicus / VnanIMI DeVotIone / ConseCraVIt / S.P.Q.C.“ Na levé stěně římsy podstavce je pak další letopočet 1831, zvýrazněný černou barvou. Socha byla z kašny ke kostelu přenesena už roku 1859.

Původní socha sv. Floriána u Městské věže

Kašna byla obnovena v letech 2001 až 2002 kameníkem Jiřím Rusým, osazena byla novou sochou svatého Floriána od akademického malíře a restaurátora Jaroslava Jelínka.

Novodobá kašna se sochou sv. Floriána


Series Navigation<< Sloup Nejsvětější Trojice v ChomutověSloup Panny Marie v Lokti >>
Tagy