weby pro nejsevernější čechy

Sloup s krucifixem u kostela svatého Vavřince v Teplicích nad Metují

Článek je součástí seriálu Mariánské, trojiční a světecké sloupy

Severně od kostela svatého Vavřince v Teplicích nad Metují v ulici Horní stojí u domu čp. 11 v odbočce k místnímu hřbitovu sloup s krucifixem.
Sloup není kulturní památkou. Píše se o něm v knize Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v okrese Náchod na straně 164:

 Vzadu na podstavci nápis, písmena nápisu vyčnívají nad plochu kamene: Anno 1694 / + 6 nečitelných řádků.

Sloup s krucifixem … se v archivních pramenech objevuje pouze v soupisu soch teplické farnosti, zapsaném ve farní pamětní knize z roku 1837. Je zde označen jako „zcela kamenný kříž“, který je „kulatém sloupu průměrně vytesán v kameni a spočívá na čtvercové základně“. Soupis dále uvádí, že sloup je v dobrém stavu, nazývá se „farní kříž“, postavil jej Tobias Bittner a udržují jej dobrodinci.

Zhodnocení stavu v knize:

Zhotoven ze střednězrnného až jemnozrnného pískovce. Celý objekt pokryt zeleným a šedým lišejníkem a zrnivkou, která spolu s černou krustou vytváří na povrchu tzv. biokrustu. Pod ní kámen pevný a soudržný. Mechanická poškození – na zadní straně podstavce vysekaný otvor pravidelných rozměrů (čtverec). Jemné praskliny ve spodní části podstavce. Rohy a hrany obroušeny vlivem povětrnosti (přirozené stárnutí kamene). Zbytky barevnosti a pokovení nezjištěny.

Další info je ukryto v Památkovém katalogu v evidenčním listu areálu kostela svatého Vavřince:

Sloup s křížem u kostela svatého Vavřince je „farním křížem“ (jinak označovaným jako morový kříž) byl postaven v roce 1694. Materiál: hrubozrnný pískovec. Na základovém stupni je zabudován nižší sokl s profilovanou horní římsou. Na přední a bočních stranách soklu je profilované plastické orámování bez nápisů. Na zadní straně soklu je nápis s vystouplými literami (text nečitelný). Na soklu je vytýčen vysoký válcový sloup s patkou dole a hlavicí nahoře. Sloup je mírně kónický. Na něm je umístěn kříž s Kristem. Kříž i ukřižovaný Kristus jsou rovněž z hrubozrnného pískovce, okraje kříže (na způsob zasekaného rámování) byly patrně původně polychromovány a není vyloučeno, že polychromie byla užita i v jiných částech objektu. Jde o velmi zajímavou a hodnotnou památku lidového sochařství. Stav je vcelku dobrý, bylo by však nutné provést vyčištění, přespárování a konzervaci.

Tagy