weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem 1. světové války v Tisé

Na konci schodiště, které vede od kostela svaté Anny v Tisé kolem hřbitova ke vstupu do skalního města, stojí pomník obětem 1. světové války.

Na webu Spolku pro vojenská pietní místa jsou k dispozici i historické fotografie:

Nápis:
Na paměť hrdinům,
padlým, zemřelým a pohřešovaným
za světové války 1914 -1918.

V dálce roztroušení
– v Tisé nezapomenutí.

Die gefallenen Helden ehrt dankbar
die Gemeinde Tyssa
1914 -1918

in der Ferne zerstreut
– in der Heimat unvergessen!

Seznam obětí dle portálu CEVCH MO ČR:
4 neznámí, v boji nezvěstní, Rudolf ?? nezvěstný v boji, Alfred Baumann jiné, Eduard Berger nezvěstný v boji, Ernst Berger jiné, Franz Berger padl v boji, Oskar Birk nezvěstný v boji, Reinhold Birk padl v boji, Albert Böhm padl v boji, Julius Feix padl v boji, Ernst Karl Focke jiné, Sigmund Fritsche nezvěstný v boji, Bruno Goldfriedrich padl v boji, Leo Grohmann nezvěstný v boji, Berthold Hahmann padl v boji, Julius Hahmann jiné, Franz Hiebsch jiné, Julius Hiebsch jiné, Julius Hiebsch jiné, Karl Hiebsch jiné, Ludwig Hiebsch jiné, Robert Hiebsch jiné, Rudolf Hiebsch nezvěstný v boji, Berthold Hieke nezvěstný v boji, Franz Hietel jiné, Anton Jahnel jiné, Ernst Jahnel padl v boji, Julius Jahnel nezvěstný v boji, Franz Kartak padl v boji, Josef Kinzel padl v boji, Josef Konrad padl v boji, Alfons Körtel padl v boji, Julius Körtel padl v boji, Josef Kraut padl v boji, Eduard Kühnel jiné, Rudolf Kühnel padl v boji, Wenzel Kühnel nezvěstný v boji, Paul Liebzeit jiné, Franz Lange padl v boji, Josef Mann padl v boji, Josef Paul padl v boji, Edwin Perthen nezvěstný v boji, Emil Perthen jiné, Franz Perthen padl v boji, Karl Perthen jiné, Karl Peter padl v boji, Franz Püschner jiné, Franz Josef Püschner padl v boji, Franz Josef Püschner jiné, Hugo Püschner jiné, Josef Püschner padl v boji, Josef Püschner jiné, Julius Püschner jiné, Karl Püschner padl v boji, Karl Püschner padl v boji, Karl Püschner nezvěstný v boji, Walter K. Püschner padl v boji, Josef Rehn padl v boji, Franz Reichfuss padl v boji, Otto Reichl padl v boji, Willi Richter nezvěstný v boji, Willi Rotsch nezvěstný v boji, Franz Ruhmich nezvěstný v boji, Reinhold Rühr jiné, Artur Rüster padl v boji, Richard Rüster padl v boji, Robert Franz Rüster padl v boji, Josef Schulze nezvěstný v boji, Karl Strache padl v boji, Franz Umlauft nezvěstný v boji, Franz Weigend padl v boji, Josef Weigend padl v boji, Reinhold Werner padl v boji, Albrecht Winkler padl v boji, Josef Winkler

V Centrální evidenci válečných hrobů je pomník evidován pod číslem CZE-4214-34219:

Dnes už neaktuální seznam uvádí:

Nad kostelem při cestě do pískovcových skal nad schodištěm kamenný pomník na čtyřech sloupech s trojúhelným překladem a zadní kamennou deskou. Chybí nápisová deska, stav celkově zanedbaný. V průběhu r. 2011 ve spolupráci s obcí získán seznam padlých.

Pomník byl odhalen v roce 1929, v roce 2013 byl zrekonstruován do současné podoby.

Český rozhlas o pomníku uvádí:

Pomník v Tisé na Ústecku se dostal do projektu Má vlast cestami proměn. Tisá přišla v první válce o 81 mužů. V září roku 1929 tam proto slavnostně odhalili pomník věnovaný padlým a ve válečné vřavě ztraceným synům, manželům, otcům. Netrvalo dlouho a přehnala se nad ním druhá válečná doba.

V roce 1945 byla odstraněna původní deska se jmény i popisnými čísly domů, odkud jednotliví muži pocházeli. Pomník také dostal místo říšské hvězdu pěticípou. O jeho údržbu se nijak zvlášť nepečovalo a v 70. letech minulého století už byl značně poničený.

Díky místním nadšencům z občanského sdružení a zdejšímu obecnímu úřadu prošel pomník v roce 2013 rekonstrukcí. Před ní bylo schodiště už doslova nebezpečné, a tak se vybudovalo zcela nové. Žulová konstrukce pomníku zůstala původní, stejně jako boční stěny schodiště. A přežily i dva rododendrony.

Nově se nainstalovala pamětní deska s česko-německým nápisem. A kolem cesty, která vede od hlavní silnice kolem kostela sv. Anny až k pomníku a dál do skal, jsou informační tabule. Návštěvník se dozví spoustu zajímavostí z historie obce i o horolezení, které tu začalo psát své dějiny.

„Zdálo se nám důležité vrátit historickou paměť dnešním obyvatelům i návštěvníkům obce,“ říká starosta Tisé Jiří Jandásek.

A jak se podařilo celou opravu financovat? Obecní rozpočet by na to samozřejmě nestačil, ale díky místní akční skupině Labské skály a Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu při Ministerstvu zemědělství se podařilo získat podstatnou část peněz z programu Rozvoj venkova. Šlo o zhruba 170 tisíc korun z celkových 250 tisíc.

Series Navigation<< Pomník obětem 1. světové války v Božím DaruPomník italských zajatců v zámeckém parku v Ploskovicích >>
Tagy