weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem 1. světové války na hřbitově v Hrádku nad Nisou

Na hřbitově v Hrádku nad Nisou na první křižovatce středové cesty od vstupu k centrálnímu kříži s příčnou pěšinou je vlevo pomník obětem Velké války.

Spolek pro vojenská pietní místa:

Nápis:
1914-1918

V Centrální evidenci válečných hrobů je pomník evidován pod číslem CZE5105-8142:

Nepravidelný žulový pomník s reliéfně vyvedeným křížem s letopočty 1914 – 1918 bez dalších nápisů.

Na webu o památkách Trojzemí:

Pomník obětem první světové války najdeme v Hrádku nad Nisou na hřbitově na Liberecké ulici. Nachází se hned za první křižovatkou, nalevo od hlavní cesty.

Pomník je velmi prostý. Žulový kámen o výšce asi 140 cm je jen mírně opracovaný. Jediným zdobným prvkem je ustupující reliéf Železného kříže s letopočtem 1914 – 1918, vytesaný do čelní strany. Přístup k pomníku je vydlážděn, v rozích prostoru kolem pomníku jsou vysazeny 4 vzrostlé túje. U pomníku se každým rokem koná vzpomínkový akt v Den veteránů, 11. listopadu. 

Mnohem zajímavějším památníkem, který připomíná oběti první světové války, je pomník v parku před ZŠ Lidická ve Školní ulici. Ten v minulosti na kamenných deskách připomínal i jména 253 konkrétních obětí.

Series Navigation<< Kenotaf Bernada Thiela na hřbitově v Hrádku nad NisouKenotaf Antona Fritscheho na hřbitově v Hrádku nad Nisou >>
Tagy